Rekultivace krajiny po dolování už stála miliardy | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Jezera za miliardy. Stát už utratil dvě třetiny z fondu na nápravu škod po dolování

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Na rekultivaci krajiny postižené těžbou státních uhelných podniků stát vyčlenil 38 miliard korun. Z nich zatím od roku 2002 investoval 25,6 miliardy. Peníze podle Zdeňka Vojtěcha z tiskového oddělení ministerstva financí putovaly do náprav ekologických škod vzniklých před privatizací hornických a hutních státních společností v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.

Ministerstvo financí za posledních pět let uzavřelo 165 smluv týkajících se revitalizací za téměř 2,2 miliardy korun. Dosud aktivní kontrakty dosahují hodnoty 5,7 miliardy korun. K současným vládním prioritám však patří pouze revitalizační a resocializační projekty, tedy vrácení krajiny původnímu účelu a návratu života. Netýká se to rekultivací.

„Vláda je toho názoru, že rekultivace rozsáhlých území postižených těžbou bývalých státních podniků již byla dostatečně finančně pokryta a rekultivace zbývajících území musejí zajistit těžební společnosti z povinných rezerv,“ uvedl Vojtěch. Žádosti například OKD nebo Severočeských dolů o financování tak rezort už dříve zamítl.

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Stát financuje rekultivace krajiny v několika fázích, během kterých se přesouvá velké množství hmoty tak, aby krajina dostala zpět přirozený tvar. Součástí je i odvodnění svahů a výstavba retenčních ploch pro zadržení vody i dopravní infrastruktury. Následuje vysázení stromů nebo vznik orných půd, na které se vracejí zemědělci. Na severu Čech vznikla soustava jezer, která zatopila jámy lomů.

Důl Bílina získal kladný posudek vlivu na životní prostředí, těžba uhlí se má prodloužit o pět let

Nová jezera

K nejvýznamnějším revitalizačním jezerům v Česku patří Milada v hodnotě pět miliard korun na místě jámy hnědouhelného lomu Chabařovice. Dalším jezerem je Most, který vznikl nad lomem Ležáky. Ministerstvo financí právě připravuje i revitalizace Stříbrného a Hlučínského jezera v okrese Opava.

Do rekultivace krajiny investují také těžařské firmy. Severočeské doly ze Skupiny ČEZ dříve uvedly, že od založení v roce 1994 investovaly 6,7 miliardy. Těžaři ze skupiny Sev.en Energy financovali rekultivace od roku 1993 necelými čtyřmi miliardami korun.

Tykačova Sev.en Energy má téměř jisté převzetí uhelné elektrárny Počerady

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!