Koalice se Starosty rozděluje lidovce, přestože se strany dohodly na programu i kandidátkách | E15.cz

Koalice se Starosty rozděluje lidovce, přestože se strany dohodly na programu i kandidátkách

Pavel Otto

Riskantní projekt KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí, který potřebuje pro vstup do Poslanecké sněmovny alespoň desetiprocentní volební zisk, dostává konkrétní obrysy. Vedení obou stran se shodlo na programových prioritách i obsazení jedniček a dvojek kandidátek. Zaměří se na podporu rodin s dětmi nebo na omezení centralizace a byrokracie. Návrh koaliční smlouvy má však jen velmi těsnou podporu lidovců. O tomto víkendu ho má schvalovat ještě sněm STAN.

Hlavně moravská část KDU-ČSL reprezentovaná senátorem a zlínským hejtmanem Jiřím Čunkem se k volební koalici staví značně rezervovaně. „Musíme si vyjasnit, jestli máme vůli hájit stejné hodnoty v otázkách Evropy, emigrantů, křesťanských hodnot, vztahů ke genderu či homosexuální komunitě,“ řekl.

Čunek uvažuje o tom, že se na květnovém sjezdu křesťanských demokratů pokusí sesadit Pavla Bělobrádka. Kdyby se vrátil do čela partaje, osud smlouvy by byl nejistý. Čunek se netají sympatiemi k šéfovi ANO Andreji Babišovi.

„Shodli jsme se na prioritách programu a na tom, že v osmi krajích by měl být lídr za KDU-ČSL a v šesti za Starosty,“ upřesnil jejich předseda Petr Gazdík. Tam, kde jeden ze subjektů nebude mít lídra, obsadí druhé místo kandidátky.

Komentář Bohumila Pečinky: Třetí síla? Spíš smíření před krachem

Možnost, že by v případě krachu dohody členové STAN vstupovali na kandidátky lidovců, označil Gazdík za nepřijatelnou. K programu ani jménům lídrů nechtěl sdělit podrobnosti. Podle dostupných informací Starostové neprosadili, aby pražskou kandidátku vedl právě on.

Po několikahodinové diskuzi smlouvu odsouhlasila také celostátní konference lidovců. Hlasování ovšem ukázalo, že o sňatek stojí mnohem méně než STAN. Obávají se desetiprocentní hranice. Z dvaasedmdesáti delegátů bylo 39 pro a 31 proti.

Místopředseda lidovců: Babiš by měl předložit důkazy o svých příjmech. Jinak bude dohadovací řízení

„Se základními parametry spolupráce jsme vyslovili souhlas,“ uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Možné vypovězení spojenectví je podle něj v rovině teorie. „Samozřejmě nejvyšším orgánem strany je celostátní sjezd,“ podotkl. Slabou podporu vysvětlil tím, že bylo málo času na diskuzi s členskou základnou, která je z vytvoření dvoukoalice rozpačitá.

Šéf KDU-ČSL dodal, že svazek má ambici oslovit 30 procent voličů, kteří nechtějí ani pravicový liberalismus, ani levici a ani nestandardní populisty. „Nabízíme proevropskou, konstruktivní a stabilní alternativu,“ řekl.

Kalousek vs. Babiš, Sobotka proti Fialovi. Ostrá část kampaně teprve přijde

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!