Léčebnému konopí se v Česku daří, počet uživatelů může vzrůst na tři tisíce
Léčebné konopí se v Česku relativně svižně dostalo do klinické praxe, aktuálně ho využívá zhruba sedm stovek pacientů, od začátku letošního roku se ho na předpis vydalo už 7,6 kilogramu. To je o 2,8 kilogramu více než loni. Počet uživatelů by se navíc podle ministerstva zdravotnictví mohl vyšplhat až na tři tisíce, kdyby došlo k proplácení léčebného konopí pojišťovnami.
Snahy o proplácení pojišťovnami zatím narazily u senátorů. Ti na své desáté schůzi na konci července odmítli novelu zákona o léčivech, která má mimo jiné umožnit právě úhradu léčebného konopí ze zdravotního pojištění. Legislativní návrh nyní čeká na opětovné projednání v poslanecké sněmovně. Pokud na podzim získá 101 hlasů, zamíří rovnou k podpisu prezidentu republiky.
Návrh počítá, že by se pacientům hradilo devadesát procent ceny, každý z nich by si pak mohl vyzvednout maximálně 30 gramů konopí měsíčně, což podle ministerstva zdravotnictví vychází z průměrné měsíční dávky na jednoho pacienta. Vyšší množství, až do 180 gramů, by pak podléhalo schválení revizního lékaře.
Vysoká cena
Desetigramové balení léčebného konopí od jediného českého distributora Elkoplast Slušovice vyjde na necelých 1490 korun. „Současná cena je pro pacienty příliš vysoká. Nově bude výše doplatku srovnatelná s doplatky u léčby chronických onemocnění a pacienti zaplatí maximálně pár stovek měsíčně,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Odborník na léčebné konopí Lumír Hanuš, který působil i na Hebrejské univerzitě, ale upozorňuje, že by mělo množství předepsaného léčebného konopí záviset převážně na rozhodnutí lékaře, některým pacientům předepsaných třicet gramů nemůže stačit. „Myslím, že by to mělo být podle nemoci a její závažnosti. Někteří pacienti budou potřebovat víc,“ uvedl výzkumník.
Boj o gramy
Nízké množství dlouhodobě kritizuje i pacientský spolek Kopac, který sdružuje pacienty s potřebou léčby konopím a konopnými látkami. „Je to číslo, které je vytvořené na základě statistik dosavadního odběru, ale celosvětové studie průměrné spotřeby ukazují šedesát až devadesát gramů. Ta aktuální česká statistika vychází z indikace na bolest, kde jsou dávky nižší, protože obsahují vyšší dávky THC,“ řekla deníku E15 mluvčí spolku Hana Vágnerová.
Podle ní je u jiných diagnóz dávkování vyšší. Známý je podle ní případ pacientky Martiny Kafkové, která trpí roztroušenou sklerózou a potřebuje až 180 gramů konopí měsíčně.
Po proplácení volá i Babiš
Proplácení léčebného konopí ze zdravotního pojištění dlouhodobě prosazuje i premiér Andrej Babiš. Na problematiku upozornil už v březnu 2017, kdy na svém facebookovém profilu popisoval právě případ Martiny Kafkové, které konopí pomáhalo a její otec ho nelegálně pěstoval na zahradě.
„Když už stát zakazuje pěstovat si konopí na zahradě pro svou potřebu, tak ať všem, kteří lékařské konopí potřebují, ho proplatí v plné výši!“ napsal v příspěvku. Nedávno se na sociální síti pochlubil, že si pravidelných 180 gramů konopí konečně našlo cestu k rodičům nemocné dívky. Inspiraci by prý mělo Česko hledat v startupové velmoci Izraeli, kde léčebné konopí užívá padesát tisíc pacientů a předepisuje ho 200 lékařů.
Piráti chtějí částečnou legalizaci
Omezenou legalizaci konopí dlouhodobě podporuje Pirátská strana. Vloni navrhla, aby mohli lidé pro své potřeby pěstovat až pět rostlin marihuany, doma by pak beztrestně mohli mít až jeden a čtvrt kilogramu usušeného konopí, s sebou by mohli nosit až třicet gramů rostliny.
„Je nutné napravit stav, pro který se velké množství jinak bezúhonných občanů dostává do konfliktu se zákonem, přičemž jejich jednání nepřináší žádnou nebo zanedbatelnou společenskou škodu či rizika,“ zdůvodnili novelu předkladatelé v čele s Pirátem Tomášem Vymazalem. Ti také předpokládají, že by došlo ke zmenšení černého trhu s konopím a navázané trestné činnosti. Podobně přemýšleli i zákonodárci v Kanadě, která užívání konopí i pro rekreační účely povolila loni v listopadu.
Českou novelu, pod níž se podepsalo 40 poslanců napříč stranami, nakonec nepodpořila vláda Andreje Babiše. Podle ní je v rozporu s úmluvou OSN o omamných látkách z roku 1961, která se věnuje pěstování a držení konopí. „Vládní argumenty proti našemu návrhu bohužel operují s prastarými domněnkami o represi psychotropních látek, jde o zcela zpátečnický pohled,” uvedl Vymazal.
Byznys v Česku
Většinu léčebného konopí pro Česko dodává společnost Elkoplast Slušovice. Ta se jinak specializuje na výrobu techniky pro sběr a přepravu odpadů. V tendru na dodávky konopí zvítězila v roce 2014, první české konopí se do lékáren dostalo dva roky poté.
Kromě jediného českého distributora dodávají léčebné konopí na český trh i zahraniční firmy, převážně z Nizozemí. Nizozemské konopí je ale v porovnání s tuzemskými rostlinami až trojnásobně dražší. Zahraniční konopí v Česku distribuuje společnost Annabis Medical, kterou loni za necelých 41 milionů korun koupila kanadská firma Canopy.
Na českém trhu se snaží prosadit i další firmy. Například firma Zelená Země, která se soustředí na výrobu konopných olejů, čajů nebo mastí. Loni dosáhla tržeb 46 milionů korun, výrobky dodává i do Německa.
• Díky nedávné legalizaci je aktuálně průkopníkem byznysu s léčebným i rekreačním konopím Kanada, která je sídlem několika velkých konopných firem, například největšího tamního producenta marihuany Canopy, první konopné společnosti obchodované na americké burze NYSE. • Použití marihuany pro rekreační účely je aktuálně legální v deseti státech USA. • Do konopných společností investují i tradiční výrobci alkoholu, cigaret nebo nealkoholických nápojů. O výrobě nápojů s obsahem konopí jedná například největší světový producent nealkoholických nápojů Coca-Cola. • Konopný byznys se postupně začíná rozhýbávat i ve Velké Británii, kde se jeho využití pro lékařské účely povolilo vloni. Během deseti let by měl tamní trh dosáhnout hodnoty 16,5 miliardy liber. Investicím do konopných firem už se nebrání ani tamní anglikánská církev. • Objem globálního legálního konopného trhu vloni dosáhl hodnoty 11 miliard liber a do roku 2029 by měl vzrůst na 50 miliard. |
• Předepisování marihuany pro léčebné účely povolil zákon od 1. dubna 2013. • Zhruba stovka tuzemských lékařů může pacientům předepsat maximálně 180 gramů konopí na měsíc. • Plná úhrada 180 gramů měsíčně by podle údajů ministerstva zdravotnictví zatížila zdravotní pojištění zhruba 1,3 miliardy korun ročně, hrazení třiceti gramů by mělo stát zhruba 200 milionů ročně. • Oficiálním pěstitelem léčebného konopí v Česku je společnost Elkoplast Slušovice, ze zahraničí konopí distribuuje firma Annabis Medical. • Desetigramové balení konopí od Elkoplastu Slušovice vyjde na necelých 1490 korun. |