Loterijní zákon se týká i turnajů v pokeru, potvrdil správní soud
NSS zatím nezveřejnil plné odůvodnění, ale je zřejmé, že se ztotožnil s argumentací krajského soudu. Ten dospěl k závěru, že zákon o loteriích ve znění platném od roku 2012 staví poker - s výjimkou například rodinných a přátelských sezení - pod dohled státu, podobně jako jiné sázkové a hazardní hry.
V pokeru je podle krajského soudu klíčová náhoda a štěstí hráčů. „Žádný z hráčů nedokáže ovlivnit to, jaké karty budou tomu kterému z nich rozdány,“ stojí v rozsudku.
Pokerová asociace v žalobě naopak zdůrazňovala význam psychologie, znalostí a zkušeností jednotlivých hráčů. „U hráče zkušenějšího lze sice předpokládat vyšší pravděpodobnost výhry, nelze ovšem tvrdit, že vždy vyhraje hráč nejzkušenější,“ oponoval krajský soud.
NSS odmítl zkoumat přesnou míru, v níž se na vítězství v pokeru podílí náhoda a dovednosti hráče. Z hlediska zákona o loteriích je prý podstatné to, že pokud má náhoda ve hře nezanedbatelný význam, dopadá na turnaje regulace.
„Pokud by se loterijní zákon vztahoval na karetní hry založené čistě na náhodě, nikoli na určité kombinaci náhody a dovednosti, reguloval by pouze karetní hry typu 'válka', popř. 'hromádky', což je nepochybně výklad ad absurdum,“ stojí v usnesení senátu s předsedkyní Barbarou Pořízkovou. Výtah z odůvodnění poskytla mluvčí soudu Sylva Dostálová.
Žaloba asociace konkrétně směřovala proti pokutě 20 tisíc korun. Finanční úřad ji udělil za turnaj, který se uskutečnil v červnu 2012 v Lanškrounu. Po verdiktu pardubického krajského soudu asociace pozastavila organizování turnajů až do rozhodnutí o kasační stížnosti. Důvodem bylo to, že pokut přibývalo a postupně se zvyšovaly.
Už v minulosti asociace uvedla, že je připravena spor dovést až k Ústavnímu soudu.