Koronavirus: Počet nakažených v Česku stoupl na dvanáct | E15.cz

Nakažení koronavirem v Česku přibývají. Jejich počet stoupl na dvanáct

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Počet nakažených novým typem koronaviru v Česku stoupl na 12. Dosud jich bylo osm. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl médiím, že se tři z 12 nemocných nakazili v italské lyžařské oblasti Passo Tonale, a proto lidem nedoporučuje tam cestovat. Ministerstvo zdravotnictví také změnilo pravidla pro testy na nákazu. Na doporučení lékaře a hygienika budou pro všechny, nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí. V některých krajích dnes začaly domácí odběry vzorků od pacientů s podezřením na nákazu. Letecké společnosti zrušily zhruba 70 letů mezi Prahou a severoitalskými městy.

V ranních výsledcích testů na koronavirus nový případ nákazy k dosavadním osmi nepřibyl, odpoledne ministerstvo zdravotnictví oznámilo nárůst počtu nakažených na 12. Dva nové případy byly v kontaktu s dříve nakaženými, mužem z Děčína a ženou z Prahy 6. Další dva s pozitivním výsledkem testů jsou Ital a Čech, kteří přijeli z Itálie. U nich hygienici vyhledávají lidi, se kterými přišli do kontaktu.

„Jeden z nově nakažených mužů se vrátil z lyžařského střediska Passo Tonale. Stejně jako žena z Prahy 6. Zmíněná italská lokalita je riziková a lidé by měli zvážit, jestli tam jezdit,“ uvedl Vojtěch. Lyžařské středisko na hranici regionů Lombardie a Trentino (Tridentsko) je oblíbenou destinací českých turistů. Některé tuzemské cestovní kanceláře tam mají podle zjištění ČTK nadále klienty. Podle oslovených CK ale prodej zájezdů do Itálie v poslední době téměř ustal. Ve středu ani dnes tak nezaznamenaly zvýšený počet žádostí o storno lyžařských pobytů.

Testováno zatím bylo v Česku 407 lidí. Nejméně deset nakažených pobývalo na severu Itálie, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Další s nimi byli v kontaktu. Osm jich je v pražské Nemocnici na Bulovce, další čtyři jsou v ústecké Masarykově nemocnici. U osmi ráno známých případů má nemoc COVID-19 velmi mírný průběh, oznámil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Například v Praze a ve středních Čechách se dnes začalo s domácími odběry od pacientů s podezřením na koronavirus. Od pátku se přidá Fakultní nemocnice Brno a postupně budou domácí odběry zavedeny v celém Česku. Podle Prymuly se situace zjednoduší, až opadne chřipková epidemie. Pak bude možné testovat všechny případy s podezřením na nákazu koronavirem, což v době nachlazení a chřipek není možné. Pravidla pro testování se zatím upravila. „Už tady je právo vyšetřovat jakýkoliv případ, pokud takto je zhodnoceno jak epidemiologem, tak lékařem,“ uvedl. Přístup se změnil po doporučeních mezinárodních zdravotnických institucí i kvůli potvrzenému případu nákazy u ženy po návštěvě jiné než rizikové oblasti. Žena pobývala v regionu Trentino v lyžařském středisku na hranici s Lombardií.

Státní zdravotní ústav podle ministra Vojtěcha zveřejní na webu seznam laboratoří včetně soukromých, které mohou testovat vzorky na nový typ koronaviru. Nyní vzorky testuje na základě rozhodnutí krajského hygienika Národní referenční laboratoř SZÚ a další čtyři laboratoře v nemocnicích. Kapacity jsou podle ministra dostatečné, ale připravují se i další, například v Nemocnici Na Bulovce.

Pro italské regiony Lombardie, Veneto (Benátsko), Emilia-Romagna a Piemont nyní platí kvůli výskytu koronaviru doporučení ministerstva zahraničí, aby tam lidé necestovali. Region Trentino se mezi rizikové oblasti ministerstvo zařadit nechystá.

Od dnešního dne platí kvůli koronaviru zákaz ministerstva zdravotnictví pro přímé lety do severní Itálie a Jižní Koreje. Letecké společnosti ČSA, Ryanair a easyJet proto zrušily pro příštích 14 dní zhruba 70 letů mezi ČR a pěti severoitalskými městy. Už dříve vláda zastavila na dobu neurčitou přímé lety do Číny.

Kvůli šíření koronaviru jsou v ČR rušeny či přesouvány na jiný termín hromadné akce. Na brněnském výstavišti se letos v obvyklých termínech neuskuteční veletrh elektrotechniky Amper ani zemědělský veletrh Techagro. Mluvčí veletrhů Jiří Smetana potvrdil, že Techagro se uskuteční v náhradním termínu. Amper se nebude konat vůbec. Pořadatelé pražského týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week se rozhodli kvůli nebezpečí šíření nákazy přesunout jarní edici své akce na květen. Týden módy měl v metropoli začít 13. března.

Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb pandemický plán ČR zatím nepamatuje na domovy pro seniory či terénní služby pro potřebné. Vyzvala vládu, aby tuto péči do aktualizovaného dokumentu zařadila. Asociace spolu se zdravotnickými odbory také kritizovala ministerstvo práce za doporučení, aby si zařízení kvůli případné nákaze koronavirem udělala zásoby jídla a léků na šest týdnů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video