Osmimiliardový deficit. Státní pokladna skončila v lednu ve ztrátě | e15.cz

Nejhorší leden od roku 2003. Státní rozpočet skončil v osmimiliardovém schodku

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Státní rozpočet skončil letos v lednu poprvé od roku 2003 ve schodku. Deficit činí osm miliard korun.

Před rokem ale rozpočet vykázal přebytek 8,8 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí. 

Výsledek rozpočtu byl ovlivněn platbami do rozpočtu EU, meziročně vyššími platbami do Státního fondu dopravní infrastruktury nebo růstem platů učitelů a důchodů, uvedl úřad.

„Důvodem nepříznivého výsledku lednového hospodaření je jednak pomalejší náběh některých opatření vedoucích ke zvýšení příjmu státní kasy, například zvýšení spotřební daně z tabáku. Zároveň však roli hraje zpomalování české ekonomiky. Vláda přece jenom sestavovala rozpočet s optimističtější vidinou vývoje české ekonomiky, než jaký ve skutečnosti je a podle všeho i bude,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Hospodaření rozpočtu očištěné o peníze z EU by v lednu podle ministerstva financí skončilo schodkem 6,8 miliardy korun. V lednu 2019 by byl rozpočet v přebytku 4,2 miliardy korun.

"Příjmová strana státního rozpočtu zaostávala proti plánu již loni, ani letos nebude situace příznivější, spíše naopak. Na výdajové straně se naopak bude stále více projevovat tlak na růst běžných výdajů, tedy zejména další zvyšováním platů státních zaměstnanců a růst sociální podpory. Podle našich očekávání by měl státní rozpočet v tomto roce skončit ještě v hlubším deficitu, než očekává vládní návrh," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička.

„DPH v lednu 2020 meziročně vzrostlo o 5,6 procenta, daň z příjmů fyzických osob o 11 procent, sociální pojistné o 5,5 procenta. Na výdajové straně byl výsledek ovlivněn platbou do rozpočtu EU i za únor, a to ve výši čtyři miliardy korun, která v loňském lednu neproběhla,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Dále byl podle ministryně o čtyři miliardy korun meziročně vyšší převody peněz Státnímu fondu dopravní infrastruktury. „Vyšší byly výdaje na sociální dávky vlivem vyšších důchodů a rodičovského příspěvku, transfery územním rozpočtům na platy ve školství, a to přes tři miliardy korun vlivem desetiprocentního zvýšení platů pedagogů i nepedagogů. O více než jednu miliardu vzrostly kapitálové výdaje,“ dodala Schillerová.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video