Stát vybral loni u většiny daní meziročně více

Finanční úřad.

Finanční úřad. Zdroj: Profimedia

Daně
Formulář přiznání k dani z nemovitých věcí
3
Fotogalerie

Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni stouply meziročně o 5,4 procenta, tedy o 55,1 miliardy, na 1074,9 miliardy korun. Celkové inkaso bylo proti plánům zhruba o 12 miliard nižší.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát získal 431,6 miliardy korun, meziročně o 18,3 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral zhruba o 8,9 miliardy více, celkem 182,9 miliardy korun. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu za loňský rok. Naopak meziročně nižší příjem byl u spotřebních daní.

Samotný státní rozpočet loni získal na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 762,7 miliardy korun, tedy o 35,6 miliardy více.

Některé daně jsou totiž takzvané sdílené daně. Patří mezi ně například DPH, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob. Jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu DPH, daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob.

Celostátní výběr spotřebních daní meziročně klesl o zhruba 330 milionů korun na 167,1 miliardy korun. Za meziročním poklesem bylo především nižší inkaso spotřební daně z tabákových výrobků. Výběr spotřební daně ale byl na rozdíl například od DPH nebo firemních daní vyšší, než plánovalo MF.

Samotný státní rozpočet loni na DPH získal 291,3 miliardy korun, meziročně o 12,3 miliardy více. Na firemních daních do státní pokladny putovalo 123,5 miliardy korun, meziročně o šest miliard více.

Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 28,5 miliardy korun. V roce 2018 vykázal státní rozpočet přebytek 2,9 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu za loňský rok je nejhorší za poslední čtyři roky. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 40 miliard korun.