Nemocniční restart zahájen. Ministr odstartoval jednání o nových podmínkách plateb | E15.cz

Nemocniční restart zahájen. Ministr odstartoval jednání o nových podmínkách plateb

Nemocniční restart zahájen. Ministr odstartoval jednání o nových podmínkách plateb
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Daniel Vitouš

Adéla Čabanová

Ministerstvo zdravotnictví k prvnímu prosinci vyvolalo dohodovací řízení o rámcové smlouvě mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi. Souvisí to s tím, že valné většině nemocnic skončí na konci příštího roku po šesti letech smlouvy. Nové smlouvy se tedy budou uzavírat už podle nového mustru.

Příští rok se tak rozhodne nejen o existenci či zániku některých nemocničních oddělení na další roky, ale i o tom, jaká budou pravidla a požadavky na kvalitu. Teď mají nemocnice a pojišťovny ze zákona půl roku, aby znění rámcové smlouvy dohodly. Jinak ji napíše ministr.

Rámcová smlouva obsahuje mimo jiné povinnosti nemocnic a podmínky kontroly kvality péče o pacienty. „Ministerstvo by uvítalo odstranění nejasností při vykazování a úhradě zdravotních služeb,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. To se může týkat kritizovaných slev na drahé léky a materiály, které si nemocnice nechávají pro sebe, zatímco pojišťovny jim proplácejí maximální ceny. Obnova smluv může znamenat zánik některých oddělení v akutních nemocnicích.

„Věříme, že by tento okamžik mohl přinést prostor, kdy by šlo se sítí poskytovatelů zdravotních služeb něco udělat,“ říká ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada. Podle některých lidí z pojišťoven by rušení mohlo pomoci proti nedostatku personálu – sestry by se přesunuly do zbylých nemocnic.

Praha za lékařskou pohotovost příští rok zaplatí více než 20 milionů

Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), která má zhruba šedesát procent trhu, je obnova smluv s nemocnicemi impulzem pro posílení péče mimo akutní nemocnice. „V obecné rovině bude VZP preferovat posílení ambulantního segmentu a přesun kapacit z nemocničních lůžek do režimu takzvané jednodenní chirurgie,“ podotkl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Odbornou péči by pojišťovna ráda ještě více koncentrovala na zkušená pracoviště.

Při psaní podmínek chce VZP diskutovat s odbornými lékařskými společnostmi. Ty mohou například doporučit, aby určité výkony prováděla jen ta pracoviště, kde se jich provádí dost na to, aby byl personál zkušený. Pojišťovny v tomto ohledu mohou najít spojence v ministru zdravotnictví, pokud se jím podle očekávání stane Adam Vojtěch z hnutí ANO.

Ten opakovaně mluví o podpoře ambulancí a o tom, že je v Česku příliš lůžek v nemocnicích akutní péče. Asociace českých a moravských nemocnic ale vnímá toto téma citlivě. „Výroky Vojtěcha o možné transformaci menších nemocnic jsou nepromyšlené a netaktické,“ uvedl předseda asociace Eduard Sohlich

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!