Nevymahatelné sliby věrnosti. ČSSD by chtěla loajalitu ANO zaručit v koaliční smlouvě

Nová sestava vedení ČSSD.

Nová sestava vedení ČSSD. Zdroj: Zbyněk Pecák

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD)
ČSSD
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)
5
Fotogalerie

Sociální demokraté chtějí zabránit koaliční nevěře hnutí ANO, které by se mohlo uchýlit k alternativní většině s SPD a KSČM, kdykoli se mu to bude hodit. ČSSD se rozhodne o případném obnovení jednání s ANO po společné schůzce v pondělí večer.

Nejen rezorty či osoba premiéra mohou vrazit klín do jednání o koaliční vládě ANO a ČSSD. Sociální demokraté se totiž obávají, že hnutí premiéra v demisi Andreje Babiše může v některých situacích obnovit hlasovací koalici s SPD a komunisty, se kterými ANO například prohlasovalo složení sněmovny. „Chceme pojistky, záruky, že tu nebude koalice na vládní úrovni a potom nějaká ad hoc koalice na úrovni parlamentu,“ řekl místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Zástupci hnutí ANO jsou k zárukám spíše zdrženliví. Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec pouze uvedl, že to bude tématem večerní schůzky obou stran o případném obnovení jednání o vládě. Předchozí jednání ztroskotala na nedohodě o obsazení premiérského postu a ministerstva vnitra. 

Záruky, které sociální demokraté požadují, by měly být podle Netolického obsaženy v koaliční smlouvě. „Mělo by se přesně specifikovat, jak budou probíhat koaliční jednání a případná smírčí řízení pro případ nějaké sporu,“ uvedl hejtman.

Politologové si nicméně myslí, že ať budou záruky zapsány kdekoli, není příliš mnoho možností, jak hnutí ANO přinutit dohodu dodržet. „Reálná vymahatelnost záruk je nulová a závisí to na ochotě toho, kdo je „podváděn“, hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. To je nejsilnější možný prostředek,“ říká politolog z Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

„Žádná strana nemá právní páky na to, aby znemožnila jiné straně hlasovat s jinými subjekty. Takže dodržování takového závazku je spíše etickou otázkou, nikoli ústavně-právní,“ souhlasí politolog z Metropolitní univerzity Praha Petr Just. Sám Netolický tyto obavy nemá. „Předpokládám, že se koaliční smlouva uzavře s tím, že se obě strany cítí vázány a ne, že ji budou druhý den porušovat,“ dodal.

Sociální demokraté přitom mají z minulosti sami zkušenost s alternativními většinami, když mezi lety 2005 a 2006 předsedal Jiří Paroubek stojedničkové vládě ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Paroubek tehdy za podpory komunistů, se kterými měla ČSSD 111 hlasů, prosadil takřka dvě desítky zákonů a pozměňovacích návrhů. V několika případech přitom ČSSD hlasovala proti svým koaličním partnerům.