Nevymahatelné sliby věrnosti. ČSSD by chtěla loajalitu ANO zaručit v koaliční smlouvě | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nevymahatelné sliby věrnosti. ČSSD by chtěla loajalitu ANO zaručit v koaliční smlouvě

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Sociální demokraté chtějí zabránit koaliční nevěře hnutí ANO, které by se mohlo uchýlit k alternativní většině s SPD a KSČM, kdykoli se mu to bude hodit. ČSSD se rozhodne o případném obnovení jednání s ANO po společné schůzce v pondělí večer.

Nejen rezorty či osoba premiéra mohou vrazit klín do jednání o koaliční vládě ANO a ČSSD. Sociální demokraté se totiž obávají, že hnutí premiéra v demisi Andreje Babiše může v některých situacích obnovit hlasovací koalici s SPD a komunisty, se kterými ANO například prohlasovalo složení sněmovny. „Chceme pojistky, záruky, že tu nebude koalice na vládní úrovni a potom nějaká ad hoc koalice na úrovni parlamentu,“ řekl místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Zástupci hnutí ANO jsou k zárukám spíše zdrženliví. Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec pouze uvedl, že to bude tématem večerní schůzky obou stran o případném obnovení jednání o vládě. Předchozí jednání ztroskotala na nedohodě o obsazení premiérského postu a ministerstva vnitra. 

Záruky, které sociální demokraté požadují, by měly být podle Netolického obsaženy v koaliční smlouvě. „Mělo by se přesně specifikovat, jak budou probíhat koaliční jednání a případná smírčí řízení pro případ nějaké sporu,“ uvedl hejtman.

Sociální demokraté čekají na večerní návrh ANO. Osud dalšího jednání má v rukou předsednictvo ČSSD

Politologové si nicméně myslí, že ať budou záruky zapsány kdekoli, není příliš mnoho možností, jak hnutí ANO přinutit dohodu dodržet. „Reálná vymahatelnost záruk je nulová a závisí to na ochotě toho, kdo je „podváděn“, hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. To je nejsilnější možný prostředek,“ říká politolog z Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

„Žádná strana nemá právní páky na to, aby znemožnila jiné straně hlasovat s jinými subjekty. Takže dodržování takového závazku je spíše etickou otázkou, nikoli ústavně-právní,“ souhlasí politolog z Metropolitní univerzity Praha Petr Just. Sám Netolický tyto obavy nemá. „Předpokládám, že se koaliční smlouva uzavře s tím, že se obě strany cítí vázány a ne, že ji budou druhý den porušovat,“ dodal.

Sociální demokraté přitom mají z minulosti sami zkušenost s alternativními většinami, když mezi lety 2005 a 2006 předsedal Jiří Paroubek stojedničkové vládě ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Paroubek tehdy za podpory komunistů, se kterými měla ČSSD 111 hlasů, prosadil takřka dvě desítky zákonů a pozměňovacích návrhů. V několika případech přitom ČSSD hlasovala proti svým koaličním partnerům.

Komentář Bohumila Pečinky: Vláda od čtvrtka do čtvrtka

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!