Ochránci přírody dali poslancům výzvu k ochraně národních parků | E15.cz

Ochránci přírody dali poslancům výzvu k ochraně národních parků

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ochránci přírody dnes předali poslancům výzvu k podpoře sněmovního návrhu zákona o národních parcích, k níž se připojili desítky tisíc lidí včetně vědců a umělců. Autoři výzvy upozorňují na to, že senátoři zdeformovali zákon, který představoval kompromis mezi zájmy obcí a ochranou národních parků. Poslance proto žádají, aby se při dnešním hlasování o zákonu postavili za původní verzi. Na demonstraci, kterou organizátoři výzvy svolali před budovu Sněmovny, přišly přibližně dvě stovky lidí.

"Novela, kterou původně schválila Sněmovna, představovala optimální kompromis mezi špičkovými odborníky na ochranu přírody a zastánci rozvoje obcí," řekl profesor Pavel Kindlemann z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Dodal, že mluví za čtyři stovky svých kolegů vědců a desetitisíce studentů.

Senátní návrh jde podle kritiků na ruku developerským a těžebním společnostem a ohrožuje zachování netknutého přírodního bohatství. "Cílem a posláním národních parků přeci je ochrana přírody, ne rozvoj obcí," dodal Kindelmann.

Výzvu poslancům za poslední týdny podpořilo prostřednictvím online petice až 100 tisíc lidí, uvedlo Hnutí Duha. K iniciativě se připojily také regionální občanské spolky a církve.

Poslanci, kteří výzvu převzali, jim pro dnešní hlasování, kvůli kterému vystoupí na plénu Sněmovny i odpůrce sněmovní verze zákona prezident Miloš Zeman, slíbili podporu svých klubů. Pro původní znění novely by tak měli určitě hlasovat lidovci, komunisté i TOP 09.

Mezi lidmi, kteří v dešti na zhruba hodinu zaplnili Malostranské náměstí, nechyběly známé osobnosti. Podporu sněmovní verzi zákona přišli vyjádřit třeba autor večerníčků o přírodě Václav Chaloupek a zpěvačka Aneta Langerová. Z politiků se v davu objevili předseda Zelených Matěj Stropnický a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Přírodu symbolicky znázornili lidé v maskách tetřeva, vlka či lišky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.