Pobídky už nemají jít montovnám. Ministerstvo chce víc peněz pro technologická centra | E15.cz

Pobídky už nemají jít montovnám. Ministerstvo chce víc peněz pro technologická centra

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Investiční pobídky by měly nově směřovat do projektů s vyšší přidanou hodnotou. Místo montoven stát podpoří například vznik či rozšíření technologických center a center strategických služeb. 

Zvýhodněny mají být také malé a střední firmy. Výrobní podniky mají podporu dostat jen tehdy, pokud jejich zaměstnanci budou brát alespoň průměrnou mzdu v kraji. Návrh ministerstva průmyslu a obchodu ve středu schválila vláda, informoval o tom její tiskový odbor. O osudu materiálu ale rozhodne až kabinet, který vzejde z voleb.

Nový systém pobídek má posunout Česko k rychlejšímu ekonomickému růstu. Nyní tvoří více než 90 procent žádostí o pobídky ty z oblasti výroby. O podporu na vznik či rozšíření technologických center a strategických služeb požádalo od roku 2012 do konce roku 2016 jen 25 subjektů.

"Nový systém investičních pobídek by se měl proto soustředit zejména na projekty, jako jsou strategické služby a technologická centra, která se vyznačují vysokým podílem vzdělané pracovní síly a kde lze předpokládat, že přidaná hodnota bude ve větší míře realizována přímo v naší zemi," uvádí materiál.

MPO navrhuje také jako vstupní podmínku pro podporu zavedení minimální výše vyplácených mezd zaměstnancům. Ta by měla být odvozena od průměrné mzdy v kraji. Podpora má také nově směřovat malým a středním firmám. V roce 2016 jim šlo 16,7 procenta ze všech vydaných rozhodnutí o příslibu investiční pobídky.

Podle Svazu průmyslu a dopravy je návrh v řadě oblastí pozitivní, např. zvyšuje podporu technologických center a umožňuje flexibilní zaměstnávání. "Investiční pobídky by už neměly být vymezovány počtem zaměstnanců, ale přidanou hodnotou.

Chceme výrazněji modernizovat výroby a posunout se v hodnotovém žebříčku, a to nemusí nutně souviset s vytvořením nových míst," uvedl viceprezident svazu Radek Špicar. Dodal, že vymezit "přidané hodnoty" pro potřeby zákona ale není v praxi jednoduché.

Podle Hospodářské komory by stát zahraniční kapitál měl podporovat, avšak primárně nikoli pomocí investičních pobídek. "Měli bychom mít lepší podnikatelské prostředí, lepší vymahatelnost práva a lepší podmínky, například telekomunikační infrastrukturu.

Samozřejmě pokud investiční pobídky mají všechny okolní státy, nemůžeme je úplně zrušit, ale měly by se dávat do odvětví, kde to nejlépe pomůže růstu české ekonomiky," dodal mluvčí komory Miroslav Diro.

Návrh počítá se zavedením poskytování hmotné podpory nových pracovních míst pro centra strategických služeb a technologická centra v celé ČR kromě Prahy. Mohlo by jít například o příspěvek 200 000 Kč na nového zaměstnance.

Hmotná podpora dlouhodobého majetku pro strategická technologická centra by měla být podle návrhu zvýšena až na 20 procent způsobilých nákladů, nyní to je deset procent.

"V současné době je u strategických technologických center podmínkou vytvoření 100 nových pracovních míst. Tato podmínka je však značně limitující, proto lze zvážit snížení minimálního počtu nových pracovních míst u tohoto typu investice na 70," uvádí materiál.

Příslib investiční pobídky od státu získalo v letošním prvním pololetí 42 projektů. Celková výše pobídek dosáhla 6,3 miliardy Kč. Stát tak podpořil investice v souhrnné výši 26,6 miliardy korun. Počet nových pracovních míst, které by firmy měly v budoucnu vytvořit, dosáhl 4767, vyplývá z údajů CzechInvestu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video