Politici chystají novelu pandemického zákona, který brzy přestane platit
Nastavení vlídnějších krizových pravidel vůči občanům a firmám místo tvrdých zákazů diktovaných neustále prodlužovanými nouzovými stavy. To byl cíl letos schváleného pandemického zákona, jehož důležité pasáže o stavu pandemické pohotovosti však přestanou už na konci února platit. Politici končící i nastupující vlády se proto musejí urychleně dohodnout, v jakém režimu bude země za tři měsíce fungovat.
Anticovid tým vznikajícího kabinetu Petra Fialy (ODS) má o dalším legislativním postupu alespoň v základních obrysech jasno. „Zákon novelizujeme, aby byl lépe použitelný, lépe vyhovující. Chceme, aby tam byly změny, které jsme navrhovali, ale vláda je před půl rokem neakceptovala,“ řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Pandemická norma, jejíž přijetí prosadila opozice, vznikala za předchozí covidové vlny, a sami její autoři z ministerstva zdravotnictví posléze uznali, že k dokonalosti má daleko. V paragrafech například chyběla kontrola Parlamentu nad restrikcemi vyhlašovanými rezortem zdravotnictví, což nakonec opravil Senát.
Kdo je Petr Fiala?
Bylo to způsobeno tím, že úředníci nepřevzali celý návrh předlohy z dílny Pirátů a snažili se přidat ustanovení, která by posílila pravomoci ministra zdravotnictví. Tím se dopustili technických chyb. „Pandemický zákon je potřeba řešit. Právní rámec a vyhlašování opatření bylo bolístkou vlády, která je v demisi, protože soudy opatření rušily,“ uvedl budoucí vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti).
Příští vláda odmítá plošné zákazy a hodlá se zaměřit na opatření v ohniscích nákazy. „Vždy preferujeme lokální řešení. I kdyby měla být otevřena jen jedna škola v jednom okrese, stojí za to ji udržet a nevyhlašovat plošný lockdown,“ míní příští ministr školství Petr Gazdík (STAN).
Koalice zvažuje možnost, aby se pandemickým zákonem mohly řídit právě i školy. Rozhodně upřednostňuje využití této normy před vyhlášením nouzového stavu.
Schválení novely pandemického zákona, případně prodloužení jeho platnosti považuje za nutnost také šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle něj bude potřeba i po únoru.
Pandemické paragrafy vznikly na začátku roku, měly být klíčem k odblokování patu mezi vládou a opozicí. Schválení zákona tehdy slíbil hejtmanům premiér Andrej Babiš (ANO).
Předlohu schválil parlament koncem února. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice dostaly pravomoci vydávat rozsáhlé restrikce proti šíření epidemie. Mohou omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu.
Přesto šéf rezortu zdravotnictví nezískal tak silné páky, jak předpokládala původní Vojtěchova norma. „Ta byla špatná, protože dělala z ministra nového premiéra bez kontroly poslanců,“ podotkl Ivan Bartoš.
Původní návrh z loňského roku také neobsahoval žádnou možnost odškodnění pro subjekty zasažené mimořádnými opatřeními. I to pandemický zákon změnil.