Schodek rozpočtu klesl na 63 miliard. Analytik: Vláda měla být ambicióznější | e15.cz

Schodek rozpočtu klesl na 63 miliard. Analytik: Vláda měla být ambicióznější

Ministr financí Andrej Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní rozpočet skončil loni se schodkem 62,8 miliardy korun, což je o 37,2 miliardy méně než schválený rozpočet, oznámil ministr financí Andrej Babiš. Jde o nejlepší výsledek hospodaření státu od roku 2008. Podle analytiků však za snížením deficitu nestojí opatření vlády, ale hlavně ekonomický růst. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) tak vláda plní svůj závazek postupně snižovat deficit rozpočtu.

„Ty naše předpoklady, že se dostaneme kolem 70 miliard korun, se naplnily. Bylo to dáno tím, že jsme významně zlepšili práci finanční a celní správy. A hlavně jsme extrémně dobře plnili čerpání evropských fondů,“ uvedl Babiš.

Podle hlavního ekonoma firmy Roklen Lukáše Kovandy je výše loňského schodku sice příznivou zprávou, není ale dán lepším hospodařením vlády a nelze jej přeceňovat. „Při loňském růstu české ekonomiky je samozřejmé, že vláda měla být v cíli schodku ambicióznější,“ dodal Kovanda.

Podobně výsledky okomentoval i Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. „Dosažený výsledek byl výrazně ovlivněný růstem HDP, který loni asi o dva procentní body překročil tempo odhadované v době příprav státního rozpočtu. Kdyby se ekonomika vyvíjela jen v souladu s tehdejšími představami, byl by schodek asi o 30 miliard vyšší, a pohyboval by se tedy velmi blízko rozpočtované hodnotě,“ řekl Sobíšek.

Oživení ekonomiky pomohlo

Také ministerstvo financí připustilo, že rozpočtu pomohlo kromě lepší práce finanční správy i oživení ekonomiky. To se projevilo ve větším výběru daní včetně sociálního pojištění, které se tak zvýšilo o 48,7 miliardy na více než jeden bilion korun. Bez pojistného na sociální zabezpečení daňové příjmy rozpočtu stouply o 27 miliard na 596,7 miliardy korun.

Příjmy z daní byly podle Babiše přitom ovlivněny negativně řadou jednorázových položek, jako byly úpravy sazeb DPH, zvýšení slev na děti nebo navrácení slevy pro pracující důchodce. Celkem opatření a změny v legislativě snížily daňové příjmy o více než 22 miliard korun. Například u navrácení slevy pro pracující důchodce to bylo 5,2 miliardy korun.

Kalousek: Babiš jen odvádí pozornost
Za snížením rozpočtového schodku v loňském roce stojí podle exministra financí a šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska ekonomický růst, nikoli opatření vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. „Výběr daní za růstem ekonomiky zaostává,“ řekl dnes Kalousek k oznámenému schodku.
Po očištění výsledků od dotací z evropských rozpočtů se podle Kalouska hospodaření státu dokonce meziročně zhoršilo. Babiš podle něj mate veřejnost, protože do výsledku promítl i rozpuštění nashromážděných rezerv.
Zveřejnění výsledků loňského hospodaření na tiskové konferenci Kalousek spojuje s dnešní informací, že Babišova firma Agrofert prý změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch. „Tisková konference měla od toho jen odvést pozornost, veřejnost by se neměla nechat zmást,“ uvedl Kalousek.

Celkové příjmy státního rozpočtu loni stouply o 100,7 miliardy na 1,235 bilionu korun. Celkové výdaje rozpočtu meziročně stouply o 85,7 miliardy na 1,297 bilionu korun. Na dani z příjmu firem stát získal loni meziročně o 10,2 miliardy více, celkem 99,6 miliardy korun. Proti schválenému rozpočtu byl příjem z této daně o 10,6 miliardy korun vyšší, uvedlo MF.

Na dani z přidané hodnoty (DPH) rozpočet inkasoval 236,6 miliardy korun, což je meziročně o 6,4 miliardy korun více. Schválený rozpočet počítal s poklesem výběru. „Pokud by byly vyloučeny všechny vlivy snižující inkaso DPH a také vliv umělého navýšení meziroční srovnávací základny, potom by inkaso bylo meziročně vyšší o zhruba 17 miliard korun,“ uvedlo ministerstvo.

Kraje a obce dostanou víc peněz, slíbil Babiš

Babiš upozornil, že z daní dostanou letos také více peněz obce a kraje, celkem o 10,2 miliardy korun. Obcím náleží ve srovnání s rokem 2014 o 7,5 miliardy více, celkem 141,9 miliardy korun. Krajům připadne 52,6 miliardy, tedy o 2,7 miliardy korun více.

Zásadní loni pro výsledek státního rozpočtu i vývoje ekonomiky bylo podle Babiše zlepšení čerpání peněz z fondů EU a investice. Loni stát podle MF dostal na příjmové účty týkající se fondů EU 139,7 miliardy korun, zatímco předloni to bylo 89,5 miliardy korun. „Nesouhlasím, že jsme něco zanedbali z hlediska evropských fondů,“ uvedl ministr.

Vývoj saldaAutor: Repro MF

V oblasti výdajů Babiš upozornil, že nárůst o téměř 86 miliard je způsoben především výrazným zvýšením investičních výdajů nebo i výdajů na bezpečnost. Zatímco předloni podle něj šlo na investice 111,5 miliardy korun, loni to bylo 176,6 miliardy korun.

Pro letošní rok ministerstvo financí naplánovalo schodek 70 miliard korun. V roce 2017 by měl schodek klesnout na 60 miliard korun a v roce 2018 jej MF plánuje na 50 miliard korun. „Jsme na počátku cesty směřující k vyrovnanému rozpočtu a snižování dluhu,“ uvedl Babiš.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video