Sněmovna bude jednat o referendu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Sněmovnu čeká jednání o referendu, ANO má s návrhem zásadní problém

Sněmovnu čeká jednání o referendu, ANO má s návrhem zásadní problém
Andrej Babiš (ANO)
• 
ZDROJ: ČTK
Pavel Otto

Pavel Otto

Daně, státní rozpočet, lidská práva, odvolatelnost ústavních činitelů a hlavně mezinárodní smlouvy o členství Česka v EU a NATO. O takových otázkách by většina sněmovních stran s výjimkou SPD, KSČM a částečně Pirátů nenechala rozhodovat občany v referendu. Návrh ústavního zákona z dílny uskupení Tomia Okamury proto nemá ve stávající podobě šanci na schválení. Muselo by ho podpořit alespoň 120 poslanců. Mají o něm jednat na schůzi, která začíná v úterý.

Zástupci hnutí Andreje Babiše, jehož menšinová vláda zaujala před měsícem k předloze neutrální stanovisko, budou pro její vrácení k přepracování. „Kdyby tento návrh pokračoval v legislativním procesu, budou to média prezentovat tak, že máme snahu připustit diskuzi o možnosti hlasovat o vystoupení z Evropské unie. S tím máme zcela zásadní problém,“ uvedl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Pro Okamuru je přitom referendum o EU jednou z podmínek tolerance Babišova kabinetu. Ustoupil by kvůli tomu z požadavků u daní a rozpočtu. ANO, ČSSD, KDU-ČSL a STAN se plebiscitu nebrání. Kromě mezinárodních smluv jsou však proti tomu, aby se takovým způsobem schvalovaly ústavní normy či daňové změny. ODS a TOP 09 jsou proti všelidovému hlasování jako takovému.

Pozor na tyto chyby v daňovém přiznání (příklady)

„Bojíme se chaosu, který může nastat s ohledem na hlasování o změnách zákonů,“ řekl poslanec ODS a exministr spravedlnosti Pavel Blažek. Strany se neshodují ani na počtu podpisů, který by byl nutný k uspořádání referenda. Řeší i otázku jeho platnosti. Zatímco SPD navrhuje 100 tisíc podpisů občanů, Piráti dvaapůlaž pětkrát více. ANO, socialisté a lidovci vidí hranici mezi sedmi sty až osmi sty tisíci podpisy.

Okamurova SPD by pak hlasování považoval za platné při jakékoliv účasti. Další politické strany jen v případě, že by dorazila minimálně třetina, respektive polovina oprávněných voličů.

Co čeká sněmovnu na jejím nadcházejícím jednání

• Návrh komunistů na zdanění finančních náhrad církvím v rámci církevních restitucí, který v lednu podpořila vláda Andreje Babiše.
• Volba předsedy komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, kam KSČM neúspěšně navrhuje expříslušníka komunistické VB Zdeňka Ondráčka.
• Na programu naopak zatím není odvolání místopředsedy sněmovny a šéfa SPD Tomia Okamury za jeho výroky o táboře v Letech na Písecku. Návrh vyžaduje podpisy 80 poslanců.

Češi mají smělé plány do důchodu. Většina si však neumí spočítat, kolik je to bude stát

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!