Stát už má statistiky o efektivitě trasování. | E15.cz

Stát už má statistiky o efektivitě trasování. Zatím si je nechává pro sebe

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko čelí druhé vlně pandemie koronaviru. Rychlý růst nakažených představuje nápor na už tak přetížené hygienické stanice, které především v hlavním městě přestávají stíhat. Vláda proto chystá změny v systému trasování. Mají k tomu pomoci nové statistiky o efektivitě hygienických stanic, po kterých už několik měsíců volají opoziční strany i odborná veřejnost.

Sběru dat a vytvářením statistik o výkonu hygieniků se od začátku srpna věnuje vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla. Data mají ukázat, kde jsou slabá místa v systému trasování, jak dlouho lidé čekají na telefonát od hygieny, kde se nepředávají informace a kde to naopak funguje bez problémů. „Čísla připravujeme, zatím je máme pro interní využití a zlepšování procesů,“ řekl deníku E15 Dzurilla. „Brzo je budeme poskytovat i veřejně,“ dodal zmocněnec bez dalších podrobností.

Přístup vlády ke zveřejňování dat, nejen o trasování, opakovaně kritizovala opozice, ale i samosprávy nebo vědci. „Data žádáme už od jara, je to evergreen a v mnoha konkrétnostech data stále chybí,“ postěžovala si před několika dny ve sněmovně šéfka opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pirátům se zase nelíbí, že kabinet dříve odmítl sdílet anonymizovaná data i s vědci.

Na zvyšující se počty nakažených, které přesahují tisíc lidí denně, chce stát kromě posílení stanic reagovat právě i změnou systému trasování. V pondělí by měla vládní rada pro zdravotní rizika projednat možná vylepšení systému. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve hovořil o takzvaném sebetrasování, kdy by lidé při čekání na telefonát od hygieny mohli na webu dopředu vyplnit kontakty na lidi, se kterými se potkali.

Slabé místo je například také u předávání informací mezi hygieniky a praktickými lékaři, kteří také mohou pacienty objednávat na test a rozhodnout o karanténě. „Někdy nám pacienti zavolají, že jim hygienici řekli, aby se obrátili na nás s vystavením karantény a neschopenky. My ale nevíme, od kdy ji máme nařídit a kdy ukončit,“ řekl v neděli v České televizi předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Navíc pokud nakažený odmítne neschopenku, například chce pracovat z domova, jeho lékařem nařízená karanténa se nikde neeviduje a nepropisuje se tak do statistik. Podle Šonky se zde chystají změny.

Hygienické stanice teď volají především po personálním a technickém posílení. Hygienikům pomáhají kolegové z jiných krajů, ale i vojáci a medici. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nabídl i služby policistů. Kromě toho chce Hamáček v pondělí opět protlačit aktivaci Ústředního krizového štábu, což Babiš odmítá.

Jak probíhá trasování. Autor: E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video