Úředníci hrozí stávkou, chtějí více peněz. Rozpočet je omezený, oponuje Jurečka

Zaměstnanci úřadů práce chtějí od neděle vyhlásit stávkovou pohotovost.

Zaměstnanci úřadů práce chtějí od neděle vyhlásit stávkovou pohotovost. Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Zaměstnanci úřadů práce chtějí od neděle vyhlásit stávkovou pohotovost.
Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka
Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka
4
Fotogalerie

Dvojciferná inflace žene podle odborů do chudoby i státní zaměstnance. Vyjma zdravotníků, učitelů, policistů nebo hasičů má většina z nich zmrazené platy. To se nelíbí zejména zaměstnancům úřadů práce, kteří musejí vedle obvyklé agendy řešit i příspěvky ukrajinským uprchlíkům či třeba domácnosti, které nemají nového dodavatele energií. Od neděle proto chtějí vyhlásit stávkovou pohotovost. Ještě předtím budou jednat s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

„Již dva roky zůstávají jejich platy zmrazeny na stejné hodnotě,“ uvedl předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. „Všichni tito lidé vykonávají velké množství náročné agendy včetně covidových opatření a kompenzací, aktuálně významně narůstá objem agendy spojené s pomocí a administrací válečných běženců z Ukrajiny,“ řekl o pracovnících úřadů práce. Mimořádné odměny, které jim vláda letos přiznala, nepovažuje Bednář za dostatečné. „Je potřeba jít do platových tarifů. Je nutné minimalizovat propad reálného výdělku,“ řekl předák úřednických odborů.

Vláda platy zmrazila

Zmrazení platů, o kterém rozhodla naposledy vláda Petra Fialy (ODS) začátkem roku, se dotklo nejvíce státních zaměstnanců v nižších platových třídách. Průměrný výdělek na úřadech práce je asi 30 600 korun hrubého. Podle Bednáře však většina zaměstnanců na průměrnou částku nedosáhne, řada z nich vydělává kolem 20 tisíc korun hrubého měsíčně. Ve stejné kategorii jsou například i kuchařky ve školních jídelnách, lidé na hygienách nebo knihovníci a knihovnice.

Jak vysoká je vaše mzda? Srovnání 2022 >>> 

Jurečka bude s odbory tento týden jednat, chce navrhnout kompromisní řešení. Stávkovou pohotovost považuje Jurečka za zbytečný nátlak. „Nemůžeme nyní přistoupit na požadavek navýšení platů pouze zaměstnancům úřadu práce.

Nepovažuji za správné jít na úkor třeba personálu v sociálních službách nebo nepedagogických pracovníků ve školství,“ řekl ministr, podle kterého se zvažuje i varianta plošného navýšení tarifů zaměstnanců ve veřejné sféře. „Na tom ovšem zatím nebyla shoda, protože možnosti rozpočtu, který jsme zdědili v hrozném stavu, jsou zkrátka omezené,“ dodal. Proti plošnému přidávání jsou zejména občanští demokraté.

Jaká bude minimální mzda v roce 2022?

Video placeholde
• Videohub

Ve veřejném sektoru působí přes sedm set tisíc zaměstnanců. Od ledna se plat zvedl jen některým profesím. Policisté, hasiči či pracovníci sociálních služeb dostali do tarifů 700 korun, zdravotníci si polepšili o šest procent a učitelé o dvě procenta. Ostatním se plat zmrazil. Současná vláda tak změnila nařízení předchozí vlády ANO a ČSSD, která krátce před svým odchodem rozhodla o plošném navýšení platů o 1400 korun všem, což by veřejné rozpočty stálo 16 miliard korun.

Šéfka opozičních poslanců za ANO Alena Schillerová vyzvala vládu k navýšení platů ve veřejné sféře. „Inflace je téměř třináct procent a dá se očekávat, že dál poroste. Tím, že vláda zmrazila platy státním zaměstnancům, jim reálně peníze sebrala, protože teď mají v peněženkách méně peněz. Úředníci dokonce sami musejí čerpat sociální dávky, protože jednoduše nevyjdou s platem,“ řekla exministryně financí. „Vláda to musí řešit a státním zaměstnancům platy zvýšit a to se týká jak úředníků, tak i učitelů, lékařů, policistů, hasičů nebo vojáků,“ dodala Schillerová.