Vláda ustupuje s rozpočtem opozici. Chce bianko šek | E15.cz

Vláda ustupuje s rozpočtem opozici. Chce bianko šek "jen" na 36 miliard

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kabinet neprosadí rekordní půlbilionový schodek státního rozpočtu ještě pro tento rok s téměř 140miliardovou rezervou, jak si naplánoval. Komunisté žádají snížení deficitu alespoň o 50 miliard korun a seškrtání chystaných armádních zakázek o deset miliard. Požadavky na úpravy mají i další strany. Poslanecká sněmovna bude o předloze jednat zřejmě příští úterý na mimořádné schůzi.

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyhrožuje předčasnými volbami. Kromě KSČM, která toleruje jeho menšinový kabinet, jedná o podpoře s Piráty a KDU-ČSL. 

„Chceme vidět konkrétní podobu investičního plánu. Schodek je navíc příliš vysoký,“ prohlásil po schůzce s premiérem šéf komunistů Vojtěch Filip s tím, že aktuální návrh zákona vzbuzuje dojem, že vláda chce mít k dispozici volné peníze.

„Nejsme vláda, která je v každém případě závislá na KSČM. Jednáme se všemi," reagoval Babiš.

Když předlohu nedoporučil projednat ve stavu legislativní nouze sněmovní rozpočtový výbor, začal premiér ustupovat z kritizovaného navýšení rozpočtové rezervy o 136,6 miliardy. Ve stávající úpravě normy není napsáno, na co přesně a v jakém objemu by vláda peníze použila. Jasné není ani to, jak hodlá v příštích letech dluh umořit.

Babiš předložil pozměňovací návrh, aby do rozpočtové rezervy, o jejímž využití libovolně rozhoduje vláda, šlo navíc maximálně 36,1 miliardy. Zbylých přibližně sto miliard je rozepsáno mezi sedm ministerstev, Správu státních hmotných rezerv a kapitolu Všeobecná pokladní správa.

„Jde o pokrok, o dalších úpravách jednáme. Nechceme to nechat v rukou KSČM,“ reagoval místopředseda rozpočtového výboru za Piráty Mikuláš Ferjenčík. Dodal, že prioritou strany je pomoc lidem zasaženým krizí a kompenzování výpadku příjmů obcím za takzvanou „pětadvacítku“. 

Nejvíce prostředků má dostat Státní fond dopravní infrastruktury, a to rovných dvacet miliard. Pro obce počítá pozměňovací návrh s 12,8 miliardy korun a pro ministerstvo zemědělství na rozvoj venkova a vodní hospodářství s 5,9 miliardy. Kurzarbeitový program Antivirus posílí o 12 miliard.

Co je důvodem deficitu Autor: MFČR

Vláda letos žádá o navýšení schodku už potřetí. Kvůli koronavirové epidemii zatím narostl ze 40 miliard na 300 miliard.

„Navrhuji, ať sněmovna projedná informaci vlády o dosavadním plnění rozpočtu,“ uvedl předseda lidovců Marian Jurečka. „Je třeba vědět, jak dosud hospodařila s třistamiliardovým deficitem, když chce dalších dvě stě miliard,“ dodal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video