Banky se distancují od bankomatů Euronet. Provozovatel tvrdí, že poplatky nejsou v jeho režii

Bankomat Euronet

Bankomat Euronet Zdroj: Martin Vorel - libreshot.com

Jak upozornil na svém youtubovém kanálu Kluci z Prahy reportér Janek Rubeš, i při výběru z bankomatu musí být člověk velmi ostražitý. Zvlášť prý pokud vybírá prostřednictvím bankomatů Euronet, kterých jsou v Česku stovky. Potíž podle Rubeše tkví ve funkci Vybrat hotovost a zobrazit zůstatek, kvůli které může dojít k neoprávněnému stržení poplatku. Banky před výběry z těchto bankomatů varují a doporučují z nich nevybírat. Ředitel Euronet ČR Ondřej Kozák ale tvrdí, že poplatek stanovují samy banky a Euronet na to nemá vliv.

Funkce zobrazení zůstatku a samotný výběr mají bankomaty obvykle samostatně. Bankomaty Euronet ji mají sloučenu. A tady začíná problém. „Jde vlastně o trik uživatelského rozhraní, kdy se bankomat na začátku zeptá, jestli chcete vybrat hotovost společně se zobrazením zůstatku. Zobrazení zůstatku je ale u mnoha bank zpoplatněno,“ uvedl Janek Rubeš pro Český rozhlas.

„Situace, u které si troufnu i říct, že jde o podvod a která je naprosto absurdní, je, že ve chvíli, kdy kliknete na tlačítko hotovost a zůstatek, tak se v následujícím kroku bankomat zeptá, kolik chcete vybrat, a když si to rozmyslíte a transakci zrušíte, odeberete kartu a odejdete, tak bankomat stejně zaúčtuje dotaz na zůstatek. To znamená, že bankomat zpoplatnil otázku, a ne odpověď.“

Vyšší komfort, nebo past?

Na bankomatech společnosti Euronet se konkrétně jedná o funkcionalitu cash & balance. „Uvedli jsme ji v mnoha zemích v dobré víře, že zvýšíme komfort pro klienty, aby spolu s výběrem rovnou znali i zůstatek na účtu. Euronet za tuto službu neúčtuje nic. Poplatky vždy účtuje banka klienta a ve většině zemí si banky za tuto službu neúčtují žádné poplatky,“ uvedl Ondřej Kozák.

Euronet dále oponuje, že situace popsaná Jankem Rubešem je naprosto nestandardní a dle něj k ní dosud nedocházelo. Připouští však, že pokud si klient službu vybere, potvrdí ji a transakci následně nedokončí, tak tam skutečně může banka klientovi strhnout poplatek. „V současné době proto hledáme cestu k nápravě,“ uvedl dále pro E15 Kozák.

Podle něj je důležité zmínit, že Euronet nemá žádný vliv na stanovení výše bankovních poplatků.

Služba je zavádějící

Banky, které jsme oslovili, však nyní klientům doporučují se bankomatům společnosti Euronet raději vyhnout. „Způsob klientské komunikace na bankomatech společnosti Euronet považujeme za zavádějící a iniciujeme jednání, aby v tomto ohledu došlo k nápravě. Poplatek za zobrazení zůstatku účtu klienta nám společnost Euronet generuje okamžitě již ve chvíli, kdy klient tento požadavek zadá. Bohužel nám ale společnosti Euronet neposkytuje informaci, zda byl klientovi zůstatek nakonec opravdu zobrazen,“ uvedl za Českou spořitelnu její tiskový mluvčí Filip Hrubý.

Sporný poplatek pak lidé mohou reklamovat u své banky. „Klienti, kterým byl naúčtován poplatek za zobrazení zůstatku v bankomatech Euronet, aniž by následně došlo k zobrazení zůstatku, jej mohou u spořitelny reklamovat přímo v digitálním bankovnictví George,“ dodal Hrubý.

Obdobně se k problému stavějí i další banky. Podle Michaely Průchové, tiskové mluvčí ČSOB, by měl provozovatel bankomatů zajistit, že obrazovky informují klienta transparentně a pravdivě o nabízených službách a že jsou následně tyto služby klientovi skutečně poskytnuty. „Od uvedených praktik se distancujeme,“ uvedla Průchová a dodala: „Klienti skupiny ČSOB si na našich bankomatech mohou zobrazit zůstatek zdarma.“

Za Komerční banku se vyjádřil tiskový mluvčí Michal Teubner: „Našim klientům doporučujeme, aby tuto síť k transakcím nevyužívali. Dotaz na zůstatek je pro klienty Komerční banky v rámci sdílené bankomatové sítě zdarma, tedy u přístrojů Komerční banky, Air Bank, Moneta Money Bank a UniCredit Bank.“

Samotný výběr musejí klienti hledat

Bankomaty Euronet nabízejí i možnost zvolit si pouze výběr hotovosti bez zobrazení zůstatku. Ten je však v nabídce šikovně „skrytý“. Dle spotřebitelské organizace dTest nejde o uživatelsky správný přístup.

„Tyto bankomaty nabídku služeb prezentují způsobem, který spotřebitele cíleně směruje k využití v podstatě dvou spojených služeb (výběr hotovosti a sdělení zůstatku), což si spotřebitelé nemusejí uvědomit. Obě služby přitom mohou být zpoplatněny jiným poplatkem banky. Samostatnou službu, kterou spotřebitelé pravděpodobně preferují, tedy prostý výběr hotovosti, pak tyto bankomaty ukrývají až pod položkou ‚Jiné‘, pod níž si běžně představíme spíše služby jako změna PIN apod.,“ komentuje situaci Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Podle ní se tak lze domnívat, že způsob, jakým jsou služby bankomatu nabízeny, není náhodný a spoléhá na určitou nepozornost spotřebitele. V takovém případě by se ze strany provozovatele bankomatu mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku.