Analytici: Tempo růstu cen bytů letos klesne, byty ovšem nezlevní | E15.cz

Analytici: Tempo růstu cen bytů letos klesne, byty ovšem nezlevní

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tempo růstu cen bytů letos klesne, zlevňování se ovšem očekávat nedá. Ceny budou růst hlavně kvůli nedostatečné nabídce způsobené špatnou legislativou a nedostatečným kapacitám ve stavebnictví. Naopak poptávku bude tlumit růst úrokových sazeb nebo omezující doporučení ČNB pro poskytování hypoték. Projevit se může také očekávané zpomalení mzdového růstu. Shodla se na tom většina analytiků, které ČTK oslovila.

„Nedostatečná kapacita ve stavebnictví nyní představuje klíčový tlak na růst cen. Developeři nyní uvádějí růst nákladů výstavby jako další klíčový zdroj zvyšujících se cen nového bydlení. Pochopitelně vedle již známého problému nedostatečně pružné legislativy a dlouhých stavebních řízení. Tlak na růst cen nových bytů tedy bude pokračovat,“ uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Podle posledních údajů poradenské společnosti Deloitte prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci pololetí loňského roku vzrostly meziročně v průměru o 11 procent na 55 200 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (71 800 korun), nejlevnější Ústí nad Labem (15 300 korun), kde ovšem byty meziročně zdražily téměř o 30 procent. Nejméně byty zdražily v Českých Budějovicích, o 3,3 procenta.

Cenový růst podle Kovandy částečně utlumí pokračující růst úrokových sazeb a zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB. „Zpomalení cenového růstu se bude týkat i starších bytů a nájmů. Bydlení tedy bude v souhrnu dále zdražovat, ale se slabší razancí,“ doplnil Kovanda.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové má tempo růstu cen bytů vrchol již za sebou a postupně bude klesat k nule. „Ceny nemovitostí v Praze již překročily psychologickou hranici 100 000 korun za metr čtvereční. Za tyto ceny již lidé nejsou ochotni nemovitosti tolik nakupovat. V následujících letech bude zpomalovat i mzdový růst, porostou úrokové sazby, což se následně odrazí i v nižší poptávce po bydlení,“ sdělila Steckerová. Podle údajů Deloitte průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci října meziročně vzrostla o 11,8 procenta na 104 100 korun za metr čtvereční.

„Ceny nemovitostí dál porostou, ale již pomalejším tempem než v loňském roce. Vzhledem k pořizovacím cenám bytů a domů lze očekávat vysoký růst nájemného, aby se zvýšil výnos z pronajímání nemovitostí. Ve větších městech se dostáváme do situace, kdy nájemné stěží pokryje splátky hypotéky, což pro pronajímatele není komfortní situace,“ uvedl dále analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Analytik ČSOB Petr Dufek očekává, že rychleji porostou ceny starších domů a bytů a také u nájmů. „Větší zájem se bude rovněž soustředit do rekonstrukcí bytů, ať už pro vlastní bydlení nebo za účelem pronájmu,“ podotkl Dufek.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška může jít cena nových prodaných bytů mírně dolů, když omezená poptávka po bytech kolem šesti milionů korun přiměje developery nejen k nabízení menších bytů, ale také ke snížení jejich jednotkové ceny. „Celkově směřuje trh k cenové stabilizaci, kterou podpoří mimo jiné i zpřísnění hypoték. Specifická situace zůstane v Praze, kde existuje největší nesoulad mezi nabídkou a poptávkou, který se krátkodobě zřejmě ještě prohloubí,“ dodal Sobíšek.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka