Daňové přiznání 2021: Formuláře, termíny, jak ho podat správně | e15.cz
M A

Daně

PŘEHLEDNĚ: Vše o daňovém přiznání za rok 2021. Nezapomeňte na pondělní termín

Daňové přiznání
Daňové přiznání
• 
ZDROJ: Tomeš Michael

jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Druhý zásadní termín pro podání daňového přiznání je tady. Pokud jej plánujete stihnout a nejste si dosud jistí, co a jak v daňovém přiznání uvádět, redakce deníku E15 nabízí výběr nejzásadnějších článků, které letos na téma daní vydala. Další aktuální daňová témata najdete v samostatné daňové rubrice.

Základní termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2021 byl 1. duben 2022. Podle daňového řádu je nutné podat daňové přiznání nejpozději do tří měsíců po uplynutí daného zdaňovacího období. Nejedná se však o poslední termín, dokdy lze daňové přiznání podat bez jakýchkoli sankcí.

Mnozí daňoví poplatníci podávají přiznání elektronicky, čímž se jim lhůta o jeden měsíc prodlouží. Čas k podání daňového přiznání online máte do pondělí 2. květnaPokud využíváte služeb daňového poradce, máte čas dokonce až do prvního července. Přehled všech termínů pro podání daní najdete v našem speciálu:

Kompletní daňový kalendář 2022 nejen pro podnikatele >>>

Daňového přiznání a možných slev na dani se bezprostředně týkají i některé letošní daňové novinky. I v roce 2022 lze uplatnit kupříkladu slevu na dítě, na invaliditu, na poplatníka, na manželku, na manžela a řadu dalších. Mezi daňové slevy patří třeba i školkovné. Za jakých podmínek můžete jaké slevy uplatnit, se dozvíte v našem velkém přehledu daňových slev:

PŘEHLED: Slevy na dani 2022 za rok 2021 >>>

OSVČ, studenti, kryptoměny

S vyplňováním daňového přiznání si často lámou hlavu zejména podnikatelé. I zde vám pomocnou ruku může podat speciál deníku E15 určený výhradně pro OSVČ. K dispozici je i speciální OSVČ online kalkulačka, s jejíž pomocí lze vypočítat čistý zisk za rok 2021. Připomeňme, že zdanění podléhají také kryptoměny

Nezapomněli jsme ani na studenty, jichž se daňové přiznání může rovněž týkat.

Opravné a dodatečné daňové přiznání a koho se naopak netýká

Dočtete se u nás i to, koho se daňové přiznání netýká. Pokud mezi zmíněnou skupinu lidí nepatříte a uděláte při vyplňování formuláře chybu, můžete podat dodatečné anebo opravné daňové přiznání.

Bezpečný formulář pro daňové přiznání ke stažení ve formátu pro MS Excel najdete rovněž na našich stránkách. Vyzkoušet ho můžete zcela zdarma.

Daňové přiznání: Formuláře ke stažení >>>

Video se připravuje ...
Nejdůležitější daňové novinky roku 2022

Autor: jon

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery