Daňové přiznání 2021: Formuláře, termíny, jak ho podat správně | E15.cz

PŘEHLEDNĚ: Vše o daňovém přiznání za rok 2021. Nezapomeňte na pondělní termín

Daňové přiznání
Daňové přiznání
• 
ZDROJ: Tomeš Michael

jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Druhý zásadní termín pro podání daňového přiznání je tady. Pokud jej plánujete stihnout a nejste si dosud jistí, co a jak v daňovém přiznání uvádět, redakce deníku E15 nabízí výběr nejzásadnějších článků, které letos na téma daní vydala. Další aktuální daňová témata najdete v samostatné daňové rubrice.

Základní termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2021 byl 1. duben 2022. Podle daňového řádu je nutné podat daňové přiznání nejpozději do tří měsíců po uplynutí daného zdaňovacího období. Nejedná se však o poslední termín, dokdy lze daňové přiznání podat bez jakýchkoli sankcí.

Mnozí daňoví poplatníci podávají přiznání elektronicky, čímž se jim lhůta o jeden měsíc prodlouží. Čas k podání daňového přiznání online máte do pondělí 2. květnaPokud využíváte služeb daňového poradce, máte čas dokonce až do prvního července. Přehled všech termínů pro podání daní najdete v našem speciálu:

Kompletní daňový kalendář 2022 nejen pro podnikatele >>>

Daňového přiznání a možných slev na dani se bezprostředně týkají i některé letošní daňové novinky. I v roce 2022 lze uplatnit kupříkladu slevu na dítě, na invaliditu, na poplatníka, na manželku, na manžela a řadu dalších. Mezi daňové slevy patří třeba i školkovné. Za jakých podmínek můžete jaké slevy uplatnit, se dozvíte v našem velkém přehledu daňových slev:

PŘEHLED: Slevy na dani 2022 za rok 2021 >>>

OSVČ, studenti, kryptoměny

S vyplňováním daňového přiznání si často lámou hlavu zejména podnikatelé. I zde vám pomocnou ruku může podat speciál deníku E15 určený výhradně pro OSVČ. K dispozici je i speciální OSVČ online kalkulačka, s jejíž pomocí lze vypočítat čistý zisk za rok 2021. Připomeňme, že zdanění podléhají také kryptoměny

Nezapomněli jsme ani na studenty, jichž se daňové přiznání může rovněž týkat.

Opravné a dodatečné daňové přiznání a koho se naopak netýká

Dočtete se u nás i to, koho se daňové přiznání netýká. Pokud mezi zmíněnou skupinu lidí nepatříte a uděláte při vyplňování formuláře chybu, můžete podat dodatečné anebo opravné daňové přiznání.

Bezpečný formulář pro daňové přiznání ke stažení ve formátu pro MS Excel najdete rovněž na našich stránkách. Vyzkoušet ho můžete zcela zdarma.

Daňové přiznání: Formuláře ke stažení >>>

Video se připravuje ...
Nejdůležitější daňové novinky roku 2022

Autor: jon

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2021 musí v roce 2022 podat všichni živnostníci, podnikatelé i někteří zaměstnanci a studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu. Projděte si našeho aktuálního průvodce pro daňové přiznání za uplynulý rok 2021. Pro OSVČ je určen speciál o daňovém přiznání 2022 v příkladech.

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2022. Pokud hodláte podat daňové přiznání elektronickou cestou, máte o měsíc déle. Podívejte se na kompletní daňový kalendář. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat.

Co všechno byste měli zohlednit, najdete v našem speciálu k daňovému přiznání na názorných příkladech. V daňovém přiznání a při výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani. Daňový základ lze snížit i skrze poskytnuté dary. Pokud vlastníte nemovitost, přečtěte si náš speciál jak správně účtovat daň z nemovitosti. A jak je to s příjmy z pronájmu? S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Nezapomeňte si projít daňové novinky, týkající se daní v roce 2022, mezi které patří i nová sleva na poplatníka.

Do 10. ledna 2022 mohou také živnostníci ještě vstoupit do režimu paušální daně. OSVČ by pro letošek měly být obeznámeny se zálohami na zdravotní a sociální pojištění v roce 2022.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery