Daňové přiznání online: Formulář lze podat i elektronicky | E15.cz

Daňové přiznání online: Formulář lze podat i elektronicky

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Formulář daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob je po letošních peripetiích dostupný v aplikacích Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) a v Daňové informační schránce plus (DIS+). 

Finanční správa se letos potýkala s problémy ohledně aktualizace formuláře a čelila značné kritice veřejnosti. „Zveřejnili jsme aktualizovaný formulář pro elektronické podávání k dani z příjmů a je tedy možné podat daňové přiznání všemi dostupnými způsoby. Za zpoždění se zveřejněním a případné komplikace se omlouváme,“ uvádí generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Finanční správa nyní doporučuje využít elektronické podání přes Online finanční úřad, který je dostupný na webu www.mojedane.cz. Přihlásit se do něj můžete například pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou. Daňové přiznání lze podat i v papírové podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo jej zaslat na finanční úřad poštou.

Tip: K podání daňového přiznání můžete využít i naše chytré daňové formuláře

Pokud má daňový poplatník nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat daňové přiznání pouze elektronicky ve stanoveném formátu a struktuře.

Tip: Jak se vám loni dačilo? Podívejte se na kalkulačku čistého zisku OSVČ

Lhůta pro odevzdání papírového daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob byla pátek 1. dubna 2022. O měsíc více mají na podání přiznání ti, kteří jej odevzdají elektronicky, pro ně je zákonná lhůta prodloužena do pondělí 2. května 2022. Pokud daňové přiznání za daňový subjekt podá daňový poradce nebo advokát, je lhůta pro podání až do 1. července 2022.

Placení daní je možné provést bezhotovostně například pomocí internetového bankovnictví nebo bankovním příkazem. Dále pak poštovní poukázkou nebo hotově v pokladnách na vybraných územních pracovištích finančních úřadů. „Termín pro zaplacení daně se shoduje s termínem pro podání přiznání. Ti, kdo je podávají v listinné podobě, by měli daň zaplatit do 1. dubna a při elektronickém podání lze daň bez sankcí uhradit až do 2. května,“ dodává generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Formuláře a pokyny k jejich vyplnění jsou dostupné na webu Finanční správy.  

Autor: onk

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2021 musí v roce 2022 podat všichni živnostníci, podnikatelé i někteří zaměstnanci a studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu. Projděte si našeho aktuálního průvodce pro daňové přiznání za uplynulý rok 2021. Pro OSVČ je určen speciál o daňovém přiznání 2022 v příkladech.

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2022. Pokud hodláte podat daňové přiznání elektronickou cestou, máte o měsíc déle. Podívejte se na kompletní daňový kalendář. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat.

Co všechno byste měli zohlednit, najdete v našem speciálu k daňovému přiznání na názorných příkladech. V daňovém přiznání a při výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani. Daňový základ lze snížit i skrze poskytnuté dary. Pokud vlastníte nemovitost, přečtěte si náš speciál jak správně účtovat daň z nemovitosti. A jak je to s příjmy z pronájmu? S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Nezapomeňte si projít daňové novinky, týkající se daní v roce 2022, mezi které patří i nová sleva na poplatníka.

Do 10. ledna 2022 mohou také živnostníci ještě vstoupit do režimu paušální daně. OSVČ by pro letošek měly být obeznámeny se zálohami na zdravotní a sociální pojištění v roce 2022.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery