Přiznání k dani z nemovitosti: Termín se blíží | e15.cz

Přiznání k dani z nemovitosti: Termín se blíží

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Z nabytí nemovitosti vyplývá povinnost podat na místně příslušný finanční úřad (FÚ) přiznání, a to do konce ledna 2019. Pokuty za pozdní podání však nehrozí až do 7. února 2019.

Daň z nemovitých věcí se jako jediná přiznává a platí dopředu a týká se jak pozemků, tak staveb a bytových jednotek. Přiznání musí podat ti, kteří v roce 2018 nově nabyli do svého vlastnictví pozemek, stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku, dělali přístavbu nebo měnili výměru pozemků.

Také ti poplatníci, kteří nemovitou věc darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musí tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu. Pokud jim ještě nějaká nemovitá věc v příslušném kraji zbyla, podají tzv. dílčí daňové přiznání. Pokud všechny nemovité věci v daném kraji pozbyli, doručí na FÚ písemné oznámení o této skutečnosti.

Komu hrozí pokuta

Formulář k dani z nemovitosti má bleděmodrou barvu, podání je možné fyzicky i elektronicky – i když poplatník nemá datovou schránku ani zaručený elektronický podpis. Ti, kteří naopak „datovku“ mají, musí přes ni dle zákona o dani z nemovitosti přiznání podávat. Jinak hrozí zbytečná pokuta až 2000 korun za nedodržení formátu.

Tip: Máme pro vás chytré formuláře daňového přiznání, včetně přehledů pro ZP a OSSZ. Stáhněte si je zde >>>

V případě, že nemovitost vlastní oba manželé, daňové přiznání podává pouze jeden z nich, který je pak považován ze zákona za zástupce všech vlastníků. Přičemž zástupce vlastníků pak zodpovídá za to, že bude daň uhrazena řádně a včas. Při zpoždění naskakuje penále 0,05 procenta vyměřené daně za každý den

Finanční správa toleruje zpoždění maximálně 5 pracovních dnů. Pátý den již musí být přiznání doručeno. Letos se tedy bez pokuty podává až do 7. února. Při delším prodlení začne naskakovat penále ve výši 0,05 procenta vyměřené daně za každý den zpoždění, maximálně však do výše 5 procent daně a zároveň maximálně 300 000 korun. Pokuta se naopak promíjí, pokud je nižší než 200 korun.

Platba do konce května

Konečnou výši daně určují metry čtvereční vlastněných nemovitostí a následně sazby a koeficienty. Sazby jsou v pokynech k daňovému přiznání. Koeficienty určují jednotlivé radnice a jsou k dohledání na webové stránce Finanční správy.

Pokud je daň vyšší než 5000 korun, platba se může rozpůlit s tím, že druhá polovina je splatná do konce listopadu. Zemědělci mají termín platby do konce srpna a chovatelé ryb do konce listopadu. V případě, že se nejedná o spoluvlastnictví a daň je vyčíslena na méně než 30 korun, je poplatník od platby osvobozen.

Na samotnou úhradu daně je čas do konce května 2018. K úhradě pak v průběhu května vyzývá Finanční správa rozesíláním složenek s vyplněnými platebními údaji. Do poloviny března je ale možné zažádat o zaslání platebních údajů na e-mail. Kromě platby převodem či poštovní poukázkou, je možné zaplatit hotově na finančním úřadu nebo pokladně České národní banky, nebo prostřednictvím SIP0. 

Autor: Kamila Ondráčková

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery