Školkovné: Víte, kolik můžete uplatnit za tento rok? | e15.cz
M A

Daně

Školkovné: Víte, kolik si můžete uplatnit jako slevu na daních?

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za rok 2017 je možné uplatnit o 1 100 korun vyšší školkovné na každé dítě než za rok 2016, pro rok 2018 se maximální částka školkovného opět zvyšuje.

Zaměstnanec, kterému je během roku odvedena z jeho hrubé mzdy zálohová daň z příjmu, obdrží při uplatnění daňové slevy školkovného nárok na daňovou vratku. Školkovné totiž snižuje přímo vypočtenou roční daň z příjmu a při placení zálohové daně je tak během roku zaplaceno na dani z příjmu více než odpovídá daňové povinnosti za celý kalendářní rok. Kdy lze školkovné uplatnit a za jakých podmínek?

Počítají se pouze náklady za školku

Výše daňové slevy za umístění dítěte neboli školkovné odpovídá výši výdajů prokazatelně poplatníkem vynaložených za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení za daný kalendářní rok.

Tip: Máme pro vás chytré formuláře daňového přiznání, včetně přehledů pro ZP a OSSZ. Stáhněte si je zde >>>

Za rok 2017 činí školkovné 11 000 korun

Na každé vyživované dítě lze uplatnit slevu maximálně do výše minimální mzdy. Za kalendářní rok 2017 tedy maximálně ve výši 11 000 korun na každé dítě, za rok 2018 to bude 12 200 korun na každé dítě.

Výše příjmu není rozhodující

Nárok na školkovné není limitován do nějakého stanoveného příjmu ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Nárok na tuto daňovou slevu mají i daňoví poplatníci s nadprůměrnými příjmy.

Slevu uplatní jen jeden z rodičů

Školkovné lze uplatnit pouze, žije-li vyživované dítě s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Daňovou slevu může přitom uplatnit pouze jeden z rodičů. Rodič, který nemá daňovou povinnost např. z důvodu čerpání rodičovského příspěvku, by tuto daňovou slevu nevyužil, proto ji uplatní druhý z rodičů. Pokud mají oba rodiče dostatečné příjmy, tak je s ohledem na výši daňové úspory jedno, kdo daňovou slevu využije.

Školkovné se uplatňuje až za celý rok

Daňovou slevu nelze uplatňovat měsíčně jako daňové zvýhodnění na děti, i když jsou náklady předškolnímu zařízení placeny měsíčně. Školkovné se uplatňuje vždy za celý kalendářní rok.

Zaměstnanci v ročním zúčtování daně, OSVČ v daňovém přiznání

Zaměstnanci uplatní školkovné v ročním zúčtování daně, které za ně provádí zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné a zaměstnanci mající povinnost podat daňové přiznání (například z důvodu příjmů z pronájmu) uplatní školkovné v daňovém přiznání.

Nevzniká nárok na daňový bonus

Školkovné snižuje daňovou povinnost maximálně do nuly. Nárok na daňový bonus vzniká pouze v případě, že uplatňované daňové zvýhodnění na děti je vyšší než vypočtená daň z příjmu. V praxi může jeden z rodičů uplatnit daňové zvýhodnění na děti a druhý školkovné. Když je školkovné vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak je daňová povinnost nulová, ale nárok na daňový bonus nevzniká.

Potvrzení od školky

Zaměstnanci musí včas doručit mzdové účetní příslušný doklad od školky (zpravidla do 15. 2.), ve kterém musí být uvedeno jméno dítěte, výše zaplaceného školkovného za kalendářní rok a komu se potvrzení vydává. Občané podávající daňové přiznání přiloží tento doklad k daňovému přiznání jako přílohu.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery