Vedlejší příjem a daně | e15.cz
M A

Daně

Vedlejšák a daně v 10 bodech

peníze, daně
peníze, daně
• 
ZDROJ: Shutterstock

Kamila Ondráčková, Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností během roku 2019 si musí splnit své zákonné daňové povinnosti. Co je dobré vědět o vedlejšáku?

Výkon samostatné výdělečné činnosti při zaměstnání se považuje pro účely placení sociálního pojištění a zdravotního pojištění za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Na zaměstnance přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností se tedy nevztahuje povinnost dodržení minimálního vyměřovacího základu. 

1) Daňové přiznání

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností si sami musí podat za rok 2019 daňové přiznání a nemohou požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně.

Termín pro podání daňového přiznání Daňové přiznání k dani z příjmu za loňský rok bude možné bez sankce podat až do 18. srpna. 

Ovšem pozor Finanční správa již dříve upozornila, že se neposunul termín, ale fakticky se jen odpouští do daných termínů sankce. V případě, že poplatník podá daňové přiznání a zaplatí daň po 18. srpnu, tak mu správa vypočte pokutu už od 1. dubna.

2) Přehled pro OSSZ

Sociální pojištění při výkonu samostatné výdělečné činnosti může být nulové, přesto je nutné vždy odevzdat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení přehled o příjmech a výdajích za rok 2019. Zpravidla do měsíce od odevdání daňového přiznání.

3) Přehled o pro zdravotní pojišťovnu

To stejné platí i pro odevzdání přehleu o příjmech a výdajích za rok 2019 na zdravotní pojišťovnu, u které byla splněna podmínka povinného zákonného pojištění během roku 2019. 

4) Potvrzení o zdanitelných příjmech

Do daňového přiznání se uvádí všechny zdanitelné příjmy za rok 2019. U zaměstnance přivydělávajícího si samostatnou výdělečnou činností, tedy minimálně ze závislé činnosti dle § 6 a dle § 7 zákona o dani z příjmu. K vyplnění příjmů ze závislé činnosti je nutné si vyžádat od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech, které je nedílnou součástí daňového přiznání. 

5) Neplacení sociálního pojištění

Za rok 2019 se neplatí sociální pojištění z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti, jestliže hrubý zisk za celý kalendářní rok je 78 476 korun a méně. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje. 

6) Maximální vyměřovací základ

Za rok 2019 se sociální pojištění odvádí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, kterým je částka 1 569 552 korun. 

7) Vyplnění přílohy číslo jedna daňového přiznání

Zaměstnanci přivydělávající si vedlejší samostatnou výdělečnou činností musí vyplnit standardní čtyřstránkový daňový formulář a současně přílohu číslo jedna daňového přiznání. Do přílohy čísla jedna se rozepisuje daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti a mimo jiné se rovněž uvádí, zdali jsou výdaje stanoveny výdajovým paušálem nebo ve skutečné výši z daňové evidence či účetnictví. 

8) Zálohy na ZP se neplatí

Zaměstnanci přivydělávající si vedlejší samostatnou výdělečnou činností neplatí během roku zálohy na zdravotním pojištění. Vypočtené roční zdravotní pojištění následně doplatí do 8 dní od odevzdání přehledu o příjmech a výdajích. 

9) V paušálu jsou všechny výdaje

Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se v praxi většinou výdaje stanovují výdajovým paušálem. Sazba výdajového paušálu činí 80 procent, 60 procent, 40 procent nebo 30 procent. Ve výdajovém paušálu jsou zahrnuty všechny výdaje a nad rámec výdajů stanovených procentem z příjmu nelze již žádnou částku uplatnit navíc. Za rok 2019 je možné výdajový paušál počítat maximálně z ročního příjmu 2 mil. korun.

10) Zdravotní pojištění se platí vždy

Sociální pojištění může být při nízkém hrubém zisku při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nulové, zdravotní pojištění se však platí vždy a může za celý rok 2019 činit při nízkém zisku např. pouze několik stokorun.

Tip: Vše o daních, včetně chytrých formulářů najdete v našem Daňovém speciálu 

Autor: Kamila Ondráčková, Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery