Stručný průvodce investováním: Zlato a drahé kovy | e15.cz

Stručný průvodce investováním: Zlato a drahé kovy

Denis Petrakov
Denis Petrakov
• 
ZDROJ: EnCor

Denis Petrakov

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zlato a drahé kovy všeobecně představují vhodný doplněk do investičního portfolia, který umožňuje docílit širší diverzifikace. Drahé kovy ve fyzické podobě jako například investiční zlaté slitky nebo mince, navíc povětšinou zbavují i rizika emitenta nebo rizik pádu bankovního systému při finanční krizi.

Od ostatních komodit drahé kovy se liší právě možností jejich úschovy ve fyzické podobě s velmi nízkými náklady. Toho využívají i některé fondy, které emitují podílové listy proti fyzicky drženému množství zlata, stříbra, platiny či palladia ve speciálním depozitáři. Takzvané „physically backed ETFs“ představují velice likvidní veřejně obchodovatelný cenný papír s přímou expozicí ke spotovým cenám daného kovu.

Na rozdíl od akcií, obligací a strukturovaných produktů, ovšem držení zlata a dalších drahých kovů samo o sebe negeneruje žádný výnos. Proto vstup investora musí být dobře zvážen po časové ose – s přihlédnutím k dosavadnímu vývoji cen, a s ohledem na fundamentální faktory, o těchto se zmíním dál.

U všech kovů významnou roli hraje bilance nabídky a poptávky vytěženého kovu pro průmysl a investiční spotřebu, ale i další faktory, které nepřímo výrazně ovlivňují pohyb cen. Úrokové sazby (růst sazeb zvyšuje alternativní náklady držení), ekonomická situaci v Číně a Indii (tyto dva trhy dohromady spotřebují až třetinu světové produkce zlata), automobilový trh (platina a palladium se používají do katalyzátorů aut se spalovacím motorem) a kurz měnového páru EUR USD – patří k nejčastěji diskutovaným.

Autor je privátním bankéřem, obchodníkem s drahými kovy a partnerem České mincovny pro vybrané exportní trhy.

Autor: Denis Petrakov

Mzdová kalkulačka