Stručný průvodce investováním: Investiční fondy – pro každého něco | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Stručný průvodce investováním: Investiční fondy – pro každého něco

Stručný průvodce investováním: Investiční fondy – pro každého něco
Jan Kubín
• 
ZDROJ: EnCor

Jan Kubín

Investiční fondy jsou jedním z nejsnazších způsobů, jak investovat. Zajišťují mimo jiné rozložení rizika (diverzifikaci), profesionální správu i dohled regulátora. Ale pozor – i výnosy fondů mohou skončit výrazně za očekáváním.

Kdybyste před 5 lety vložili peníze do jednoho z největších dluhopisových fondů na trhu, má dnes vaše investice menší hodnotu než původní vklad. Výnosy řady smíšených fondů nepokrývají ani míru inflace. Při výběru fondu by měl každý investor vzít v úvahu kvalitu manažera, podívat se na složení portfolia, celkové náklady, historické a očekávané výsledky.

Většina fondů investuje do konkrétní třídy aktiv. Z takových fondů pak lze namíchat vlastní portfolio. Pokud máte přístup k pasivním fondům (ETF nebo indexové), měli byste je zvážit. Statistiky potvrzují, že dosahují v průměru lepších výsledků než aktivně řízené fondy.

Stručný průvodce investováním

Smíšené fondy naopak alokují peníze do různých tříd aktiv. Jedním tahem tak můžete vyřešit celou svou investiční strategii. Jsou proto vhodné pro drobné investory a pravidelné spoření. Ale pozor na celkové náklady fondu, tzv. TER! Pokud vyskočí nad 2,5 procenta ročně, prostor pro zajímavý výnos je v tu chvíli značně omezený.

Stručný průvodce investováním: Nemovitosti

Samostatnou kategorii tvoří fondy kvalifikovaných investorů. Mohou investovat do netradičních aktiv, jako je zemědělská půda, komerční nemovitosti, developerské projekty, pohledávky, či umění, nebo podle sofistikovaných matematických algoritmů. Rozhodně skýtají zajímavé příležitosti, ale i vyšší rizika. Důsledné vyhodnocení všech dostupných informací je u nich proto dvojnásob důležité.

Autor je partnerem EnCor Wealth Management.

Stručný průvodce investováním: Specifika dluhopisů v Česku

Autor: Jan Kubín
 

Mzdová kalkulačka