Trvalý pobyt v nájmu. Pronajímatel nesmí bránit v jeho nahlášení | e15.cz

Trvalý pobyt v nájmu. Pronajímatel nesmí bránit v jeho nahlášení

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pronajímatel nesmí bránit nájemníkovi v nahlášení trvalého pobytu. A to ani ve chvíli, kdy nájemní smlouva obsahuje ustanovení, které zřízení trvalého pobytu zakazuje. dTest radí, co je třeba učinit k přihlášení k trvalému pobytu v nájemním bytě. Proč mají pronajímatel z nahlášení trvalého pobytu obavy? Jak může pronajímatel zrušit nájemníkovi trvalý pobyt po skončen nájmu?

Je jedno, z jakého důvodu chcete mít trvalý pobyt tam, kde bydlíte. Ať už jde o snazší komunikaci s úřady, získání parkovací karty, spádovost školy dítěte, nebo získání příspěvku na bydlení. Někteří pronajímatelé však do nájemní smlouvy vkládají ustanovení, které zřízení trvalého pobytu nájemci zakazuje.

„Z hlediska zákona není možné takto nájemce omezovat, takové ustanovení je neplatné. Nájemce může postupovat tak, jako by ve smlouvě vůbec zákaz nebyl a trvalý pobyt si v bytě zřídit i přes nesouhlas pronajímatele. Ovšem otázkou je, zda pronajímatel nedá později u smlouvy sjednané na dobu určitou přednost jinému nájemci, který zřízení trvalého pobytu nebude požadovat. Pronajímatel může také nájemci znepříjemňovat bydlení tak, že nájemce sám z bytu raději odejde. Proto je lepší zkusit se s pronajímatelem na nahlášení trvalého pobytu domluvit,“ radí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Trvalý pobyt v nájmu v praxi

„Evidenci trvalého bydliště upravuje zákon č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel a rodných číslech. Konkrétně § 10 odst. 2 jasně říká: Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti. Přihlášení k trvalému bydlišti je tedy dle zmiňovaného zákona pouze evidenční záležitostí,“ uvádí nezávislý makléř Stanislav Durchánek.

Trvalý pobyt se hlásí na městském či obecním úřadě v místě, kde je byt. K jeho vyřízení budete potřebovat nájemní smlouvu, vyplníte přihlašovací lístek k trvalému pobytu, zaplatíte správní poplatek ve výši 50 korun. Pak dostanete potvrzení o změně trvalého pobytu. Současně s ohlášením trvalého pobytu je vhodné podat žádost o vydání nového občanského průkazu, ve kterém už bude zapsána nová adresa bydliště.

Vzor nájmení smlouvy >>>

Pohled za strany pronajímatele

Pokud se nájemci odstěhovali a neodhlásili se z trvalého pobytu, může tak učinit majitel. Dokládat bude zánik nájmu bytu například dohodou či výpovědí. Za zrušení trvalého pobytu zaplatí 100 korun. Musí také dokázat, že nájemce už byt nevyužívá. Bude stačit třeba prohlášení sousedů, nebo nájemní smlouva s jiným nájemníkem.

A co exekuce

Dotknou se exekuce vedené proti nájemníkovi nějak majitele bytu? „Tady platí, že v exekuci může být postiženo vybavení bytu, jestliže se pronajímateli nepodaří prokázat, že je v jeho vlastnictví.

Exekuce by se však neměla dotknout součástí bytu, tedy typicky napevno připevněné kuchyňské linky či vestavěné šatní skříně. Ovšem může to být sporné. Je tedy vhodné při sjednání nájmu sepsat předávací protokol a označit v něm věci ve vlastnictví pronajímatele. Jinou možností je pak pronajímat zcela nevybavený byt,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka