Benefity zdravotních pojišťoven: Nezapomeňte si je vybrat | E15.cz

Benefity zdravotních pojišťoven: Nezapomeňte si je vybrat

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pojišťovny každoročně vypisují své benefity, které mohou klienti využívat. Na jejich vybrání ale už zbývá jen pár týdnů. Jaké benefity jsou nejžádanější? A dokdy je třeba je vybrat právě u vaší pojišťovny?

Očkování

Očkování, které není hrazené, je jedním z nejvyhledávanějších benefitů. A je jedno v jaké věkové kategorii. Nejrůznější druhy očkování nabízí všechny pojišťovny. Tradiční je široká nabídka příspěvků na očkování (chřipka, meningokok, HPV infekce, klíšťová encefalitida, hepatitida, pásový opar, balíček ostatních očkování).

Možná právě díky této oblibě benefitu bude VZP od ledna příštího roku navyšovat příspěvky na očkování řádově o stokoruny.

Maminky a novorozenci

Připravovat se na příchod miminka je někdy finančně náročné. Proto jsou u pojišťoven velmi oblíbené benefity směřované nejen k nastávajícím maminkám, ale i k novorozencům.

„Dlouhodobě velmi ceněná je například nabídka pro podporu zdraví budoucích maminek i jejich miminka zahrnující například příspěvek na prvotrimestrální screening na specializovaném akreditovaném pracovišti ve výši až 1 200 korun, dále až 2 500 korun na neinvazivní prenatální testování. Součástí této skupiny příspěvků je také 500 korun, které lze čerpat např. na pohybové aktivity, vitaminy a doplňky stravy či předporodní kurzy,“ říká Petr Kvapil, tiskový mluvčí Zaměstnanecké pojišťovny Škoda. U této pojišťovny je zajímavým příspěvkem i roční úrazové pojištění pro dítě zdarma.

VZP poskytne maminkám příspěvek v celkové výši až 3 tisíce korun. Pro miminka si pojišťovna připravila poukaz v hodnotě 500 korun, který lze uplatnit v lékárně na potřeby spojené s mateřstvím. Příspěvek 2 tisíce korun dostanou nastávající maminky například u České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Pohybové aktivity

Na nejrůznější pohybové aktivity přispívá každá pojišťovna. A to všem věkovým kategoriím. Dle pojišťoven je to krok, jak motivovat Čechy k pohybu a zdravému životnímu stylu. VoZP přispěje například 500 korun na pohyb dětem. VZP poskytuje 800 korun dětem a 500 dospělým. U OZP můžete čerpat až 10 tisíc na předplatní a časové vstupenky do bazénů, fitcenter, posiloven a sportovních kurzů.

U o OZP mohou klienti mimochodem využívat i tzv. Vitakartu, která nabízí více než 60 programů dle vlastního výběru a cílových skupin. Ty lze čerpat kdykoli a odkudkoli, online, přímo z mobilu, a to během celého roku. Karta nabízí i zajímavou službu. „Pro konzultaci zdravotního stavu, či objednání k lékaři, mohou uživatelé aplikace Vitakarta využít v rámci Asistenční služby 24 hodin sedm dní v týdnu i Online medicínskou poradnu, kterou pro OZP zajišťuje společnost uLékaře.cz. Odpověď praktického lékaře je garantována do šesti hodin, následná odpověď specialisty pak do 48 hodin, a to i o víkendu nebo během státních svátků,“ vysvětluje tisková mluvčí pojišťovny Nicol Lenertová.

Příspěvky pro děti

Příspěvků pro děti je mnoho. Ať už jde o zvýšené příspěvky na očkování nebo pohybové aktivity. VoZP má od letošního července například novinku v podobě příspěvku 500 korun na dioptrické brýle pro děti.

Zajímavou kategorií jsou i příspěvky na dětské tábory či ozdravné pobyty. U ČPZP dostanou děti příspěvek na letní tábor 1500 korun. Podle pojišťovny jde o nejoblíbenější program posledních let.

„Do preventivních a bonusových programů patří i příspěvky na rekondiční pobyty dětí a příměstské sportovní tábory. V tomto kontextu už neorganizujeme vlastní ozdravné pobyty pro děti v přesně stanovených termínech, ale částkou 10 tisíc korun přispíváme na běžné komerční pobyty na horách, u moře či v lázních podle vlastního výběru a v průběhu celého roku,“ uvádí Ivo Čelechovský, tiskový mluvčí RBP. Podobným principem přispívá pojišťovna i seniorům. A to částkou 15 tisíc korun.

Až 10 tisíc korun dětem na tábor či ozdravný pobyt může poskytnout i Oborová zdravotní pojišťovna.

Dárci krve

Dárci krve jsou pro pojišťovny oblíbenou a hýčkanou kategorií klientů. Pro dárce krve, držitele Zlatého kříže, má ZPŠ připraveny až 4 tisíce korun. Pro „běžné dárce“ je to pak příspěvek ve výši 1 tisíc korun. Tyto finance mohou čerpat např. na pohybové aktivity, vitamínové prostředky, doplňky stravy, masáže, prostředky dentální hygieny, na služby dentální hygienistky, sluneční brýle a opalovací krémy s UV filtrem, ortopedickou obuv a vložky do bot zakoupené v lékárně a prodejně zdrav. potřeb nebo saunu. Stejné je to u VZP, která v letošním roce těmto klientům přispívá 2500 korun, příští rok příspěvek zvýší o dalších 500 korun.

Péče o duševní zdraví

V současné době je velice důležitá péče nejen o tělo, ale i o duševní pohodu. To si uvědomují i pojišťovny a do svých benefitů tak zahrnuly i příspěvky na péči o duševní zdraví. Namátkou u ZPŠ je to 500 korun, u VZP až 5 tisíc korun.

„K nově zařazeným benefitům v letošním roce, které se těší rostoucí oblibě u klientů, patří například příspěvek na psychosociální podporu, a to ve výši 5 tisíc korun (500 korun x 10 terapeutických sezení),“ potvrzuje Viktorie Plívová, tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Příspěvek je určen jak dospělým, tak dětem.

Covid-19

„Nově pojištěncům, kteří prodělali onemocnění COVID-19, objevili se u nich zdravotní potíže a nebyli hospitalizováni, přispíváme až 3500 korun na týdenní pobyt v lázních. Zapojili jsme se také do sérologické prospektivní studie, proplácíme testy na zjištění přítomnosti protilátek onemocnění COVID-19,“ seznamuje s příspěvkem Jana Schillerová, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky,

Jaké jsou termíny čerpání?

Pojišťovna nejzazší termín podání žádosti 
RBP, zdravotní pojišťovna 30. listopadu
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna 31. prosince
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda 30. listopadu
Všeobecná zdravotní pojišťovna 30. listopadu
Oborová zdravotní pojišťovna 31. prosince
Vojenská zdravotní pojišťovna ČR 31. prosince
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR 30. prosince

Některé pojišťovny už po vás nechtějí ani návštěvu pobočky. „Naši pojištěnci si mohou jednoduše nechat proplatit příspěvky na prevenci prostřednictvím mobilní aplikace Zdraví v mobilu. Nemusí tedy navštívit pobočku,“ potvrzuje tiskový mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka