Podvodníci se snaží vylákat přístupové údaje k bankovním účtům | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Podvodníci se snaží vylákat přístupové údaje k bankovním účtům

ČTK

V Česku se v minulých dnech objevily nové vlny podvodných e-mailů, ve kterých kyberzločinci jménem banky vyzývají klienty k zadávání přihlašovacích údajů ke svým bankovním účtům. Cílem útočníků byli klienti prakticky všech tuzemských bank, informovala o tom společnost Analytics Data Factory, jež se zaměřuje na odhalování kyberkriminality.

Podvodníci podle odborníků Analytics Data Factory využili období hromadného oslovování klientů ze strany bank. Ty seznamovaly své klienty se zpřísněním podmínek zabezpečení internetového bankovnictví, kdy veškeré operace, musí být ověřovány silnějším způsobem.

Autorizační prvky musí být vzájemně nezávislé, aby v případě prolomení jednoho nebyla ohrožená integrity těch dalších. Toto opatření, tzv. Strong Customer Authentication, je součástí evropské směrnice o platebním styku PSD2, která má umožnit úplnou digitalizaci platebního styku a zároveň více chránit bezpečnost zákazníků a jejich osobní data.

Základy kyberbezpečnosti. Zjistěte, zda dokážete odhalit podvodné e-maily

Podvodné zprávy působí naprosto věrohodně. Mají všechny grafické prvky a náležitosti komunikace banky, za kterou se vydávají. Jasným důkazem, že jde o podvod, je adresa, ze které je zpráva odeslána, případně adresa, na kterou výzva odkazuje.

"Uživatelé internetu budou v bezpečí, pokud si zapamatují základní pravidlo, že banky ani jiné instituce nikdy nevyzývají své klienty e-mailem, či telefonicky ke sdělení přístupových údajů, nebo přihlášení se přes přiložené odkazy pro přístup do internetového bankovnictví," poradil jednoduchou ochranu před podvodníky Marek Žáček z Analytics Data Factory.

Heslo je klíčem k našemu soukromí, říká expert na kybernetickou bezpečnost

Žáček míní, že úroveň digitálních bezpečnostních opatření v českých bankách se plně vyrovná světu, a v některých oblastech je dokonce špici. Banky investují stovky miliónů korun do antifraudových programů a pro ověřování operací svých klientů zpracovávají v reálném čase ohromné množství dat ze všech dostupných zdrojů. Díky tomu jsou schopné zachránit situaci i v případě, že některému neopatrnému klientovi podvodníci odcizí identitu nebo platební kartu.

"Ale i přes neustálé zlepšování programů na detekci digitálních rizik a zavádění nových bezpečnostních prvků budou podvodníci i nadále hledat způsob, jak napadnout ten nejslabší článek zabezpečení počítače na rozhraní klávesnice a židle. Tedy uživatele," uzavřel Žáček.

Nepodceňujte zásady bezpečnosti smartbankingu. Pozor na aplikace i hesla

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka