Paušální daň usnadní živnostníkům život od roku 2021 | e15.cz

Paušální daň usnadní živnostníkům život od roku 2021

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Drobní živnostníci a podnikatelé s ročním příjem do 1 milionu korun si už nebudou muset naříkat kvůli papírování a daňovým kontrolám.

Daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění na principu vše v jednom, to je novinka v podobě zákona, který přinese živnostníkům zjednodušení odvodových povinností. Podmínkou je roční příjem do jednoho milionu. Ptáte se kdy? Už od příštího roku.

Paušální daň bude dobrovolná, kdo si ji zvolí, nebude například kontrolován finančním úřadem. V praxi tak nebude potřeba platit si účetní. Současný návrh paušální daně se skládá z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně ve výši 100 korun.

Vyšší než minimální odvod na sociální pojistné (v důsledku vyšší vyměřovací základ pro výpočet důchodu) tak bude mít podnikatel kompenzován pouze symbolickou výší daně z příjmu.

V ČR je evidováno více než 500 tis. OSVČ, které vykazují příjem pouze z podnikání. Z nich 422 tis. má roční příjem nižší než 1 mil. korun. 

Mzdová kalkulačka