Miloš Zeman: Termín, kdy mu skončí mandát a vystřídá ho Pavel | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Kdy končí Miloš Zeman ve funkci? V úřadu zůstane i po volbách

Miloš Zeman končí ve funkci prezidenta ČR v březnu
Miloš Zeman končí ve funkci prezidenta ČR v březnu
• 
ZDROJ: ČTK

jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Prezidentské volby 2023 jsou u konce. Česko bude dnes během sčítání hlasů netrpělivě vyhlížet výsledky. I druhé kolo prezidentských voleb vykázalo vysokou účast. Miloš Zeman končí ve funkci po deseti letech. Kdy ale přesně vyprší jeho mandát a prezident skončí v úřadu? Nový prezident ČR Petr Pavel bude muset počkat – hned po volbách to totiž není.  

Z dvojice Petr Pavel a Andrej Babiš preferoval Miloš Zeman jako svého nástupce bývalého premiéra. Ve volbách nakonec zvítězil Petr Pavel. Nový prezident přitom do funkce nenastoupí bezprostředně po skončení voleb.

Mandát prezidenta a výsledky voleb

Výsledky voleb jsme se dozvěděli v sobotu 28. ledna odpoledne. Vítězem voleb se stal Petr Pavel. Nový prezident může pochopitelně začít úřadovat až poté, co vyprší mandát tomu stávajícímu. Prezident Miloš Zeman byl do svého druhého funkčního období jmenován 8. března 2018. Hlava státu je v Česku volena na pět let. Zemanův mandát tedy vyprší ve středu 8. března 2023

Vítěz určený na základě výsledků voleb si bude muset ještě více než pět týdnů počkat na to, než bude uveden do úřadu. Přesný termín inaugurace byl potvrzen krátce po oznámení vítězství Pavla: nastoupí do úřadu ve čtvrtek 9. března 2023.

Inaugurace nového prezidenta

Datum jmenování se odvíjí od dohody obou parlamentních komor. Na jejich společné schůzi dochází k inauguraci prezidenta. Je běžné, že Česko bude krátce bez hlavy státu, tedy i poté, co funkce vyprší Miloši Zemanovi. Pravomoci prezidenta v tomto období trvajícím několik hodin přeberou předseda vlády Petr Fiala a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

ONLINE: Sledujte prezidentské volby 2023 >>>

Prezidentský slib

Místem konání inaugurace bývá Vladislavský sál na Pražském hradě. Ceremonii a všechny přípravy zajistí Kancelář prezidenta republiky. Nový prezident při inauguraci skládá prezidentský slib a podepisuje jeho slavnostní výtisk. Ve Vladislavském sále poté zazní státní hymna. Na Petříně je současně s hymnou vypáleno 21 čestných salv z děl. Pak nový prezident přednese svůj první prezidentský projev k národu.

Článek Ústavy ČR 59 uvádí, že prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na společné schůzi obou komor parlamentu. V článku 59 je uvedeno také celé znění prezidentského slibu:

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Na prezidenta, který odmítne složit slib nebo jej složí s výhradou, se podle článku 60 hledí, jako by nebyl zvolen.

Mapa voleb 2023: Jak se volilo u vás v obci? >>>

Kdo bude nová první dáma? (VIDEO)

Video se připravuje ...
Pavlová vs. Babišová - Kdo se stane první dámou České republiky?

 

Autor: jon

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery