PROFIL: Zdravotní mise Rastislava Maďara | E15.cz

Zdravotní mise Rastislava Maďara: k normálu nás může vrátit jedině vakcína, říká epidemiolog

Jana Havligerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Už teď se zvažuje opětovné zavedení tvrdších plošných protikoronových opatření. Povinná rouška ve veřejné dopravě se může vrátit už v září, připouští Rastislav Maďar z epidemiologického týmu ministra zdravotnictví.

Je koordinátorem pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro uvolňování pravidel proti šíření epidemie COVID-19. Dál přitom ordinuje a působí jako vysokoškolský pedagog. Vede také neziskovou mezinárodní organizaci International Humanity. Díky ní například v Malawi, jedné z nejchudších zemí světa, vyrostla nemocnice. Téhle části své práce se ale kvůli pandemii zatím musel vzdát. Jednou z hlavních tváří zápasu s koronavirem v Česku se Rastislav Maďar stal v dubnu.

Občas říká, že si i teď připadá jako na humanitární misi. Hledat řešení, jak dostat pod kontrolu covidovou nákazu, vnímá jako velkou výzvu, o které možná jednou budeme vykládat vnoučatům. Připouští, že poslední týdny spí pár hodin denně a občas má i těžké spaní.

Přesto je optimistou: „Nabíjí mě energií ten pocit užitečnosti pro jiné lidi. Pocit, že to, co znáte a umíte, je dost dobré na to, aby to zachránilo život. Každý krok může být důležitý nejen pro životy lidí, pokud jde o konkrétní pacienty, ale i systémově.“

Jednoduché to nemá. Epidemie koronaviru v Česku se podle něho politizuje a dělají to i média a opozice. Při hodnocení opatření často nejde jen o odborné hledisko a to platí i o jednání kabinetu. 

Maďar versus Prymula

Na začátku epidemie byl protikoronovým lídrem náměstek ministra zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula. Toho hlavní role vynesla dokonce na první příčku žebříčku oblíbenosti politiků. V očích veřejnosti je zastínil, i když jeho úloha byla čistě úřednická.

Zlom nastal v květnu. Viděno zvenku jím bylo Prymulovo prohlášení, že epidemii lze nejlépe udolat tak, že virus volně projde celou populací. Nebyla to jen razance veřejných výroků, ale i názorové rozdíly mezi ním a šéfem rezortu, které ho nakonec odstavily na vedlejší kolej. Možná k tomu přispěla i „nadměrná“ popularita. Do šestičlenného epidemiologického týmu, který dostal na starost rozvolňování karanténních opatření, pak ministr Vojtěch pozval právě Maďara.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video