Úsporný tarif: Online kalkulačka byla spuštěna. Nárok, podmínky a výše tarifu přehledně

Úsporný tarif na energie má pomoci lidem překonat vysoké ceny (ilustrační foto)

Úsporný tarif na energie má pomoci lidem překonat vysoké ceny (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia

Rostoucí ceny energií jsou pro mnoho domácností tématem číslo jedna. Vláda proto přišla s návrhem takzvaného úsporného tarifu, který by měl spotřebitelům pomoci během následující topné sezóny. Návrh zahrnuje snížení účtů za elektřinu, plyn i teplo a současně si klade za cíl motivovat domácnosti k nezbytným energetickým úsporám. Ministerstvo průmyslu a obchodu už spustilo online kalkulačku.

Novela energetického zákona, jejímž autorem je Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), prošla Sněmovnou, Senátem a podepsal ji už i prezident Miloš Zeman. Vláda schválila 24. sprna podmínky a přesnou výši příspěvku, k dispozici je už i online kalkulačka.

Co je to úsporný tarif?

Úsporný tarif má podobu dotace ze státního rozpočtu, která poputuje přímo k dodavateli energií, a sníží tak účet za elektřinu a plyn pro danou domácnost.

Novela energetického zákona potom kromě konkrétní finanční pomoci domácnostem dává větší pravomoci vládě, která bude mít možnost flexibilně reagovat na stále se vyvíjející situaci a v případě potřeby vyhlásit mimořádný stav nouze. Pokud by taková situace nastala, mohla by například plynárenským společnostem předepsat nové povinnosti nebo stanovit jistá omezení. 

Od kdy má platit úsporný tarif?

 • Pomoc s energiemi přes úsporný tarif se začne zohledňovat ve fakturách za říjen.
 • Od října bude platit také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje.
 • Odpuštění poplatků má trvat po celý příští rok.
 • Od roku 2023 příspěvek již platit nebude, nadále však bude platit zastropování cen energie, viz níže.

Podmínky: Kdo bude mít nárok na úsporný tarif?

 • Na úsporný tarif má nárok každá domácnost, která je odběratelem plynu, elektřiny nebo tepla. 
 • Úsporný tarif jako takový se naopak nebude vztahovat na firmy
 • Firmy mohou využít odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, případně i kompenzace nepřímých nákladů, rekreační nemovitosti, které využívají takzvaný víkendový tarif elektřiny, ani na nabíjení elektromobilů. 
 • V původním vládním návrhu nebyla přesně definována pomoc pro klienty tepláren, což se stalo předmětem kritiky. Sněmovna potom návrh rozšířila právě o možnost čerpat příspěvek v rámci úsporného tarifu také na dodávky tepla z vlastních domovních kotelen nebo centrálních zdrojů.

Jaká bude výše příspěvku? 

Výše podpory se bude v roce 2022 lišit podle distribuční sazby pro odběr elektřiny:

 • Domácnosti s distribuční sazbou D01d, D02d a D25d získají příspěvek 3 500 korun.
 • Domácnosti s distribuční sazbou D26d, D35d, D45d, D56d nebo D57d získají příspěvek 2 000 korun.
 • Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

Kalkulačka pro úsporný tarif spuštěna

Ministerstvo průmyslu a obchodu na svých stránkách spustilo kalkulačku, která domácnostem spočítá, jak vysokou podporu mohou dostat. Online kalkulačku můžete vyzkoušet na portalu energiezamene.cz.

Videospeciál: proč roste cena energií?

Video placeholde
Proč stále rostou ceny energií? • Videohub

Jak podat žádost o úsporný tarif a kde najdu formulář?

V případě úsporného tarifu byl zvolen jiný, administrativně o poznání jednodušší postup, než na jaký jsme zvyklí v případě některých dalších státních příspěvků. O slevu na elektřinu a plyn není nutné žádným způsobem žádat, vyplňovat formuláře ani dokládat příjmy nebo cokoli jiného.

Letos se příspěvek vyplatí přes smlouvu na elektřinu, a to kvůli nižší administrativní náročnosti. 

 • U zákazníka, který platí zálohy přes SIPO nebo bankovním inkasem, bude podle výše této státní pomoci automaticky upravena výše zálohy.
 • Pokud na platebním dokladu SIPO nevidíte uvedenou platbu za elektřinu, je to proto, že zálohovou platbu pokrývá právě úsporný tarif 
 • Zákazník, který platí zálohu trvalým příkazem, si bude moci zálohu sám upravit změnou trvalého příkazu.

Úsporný tarif se začne zohledňovat ve fakturách za říjen. Slevu uvidí zákazník ve vyúčtování.

Příspěvek od roku 2023 nahradí zastropování cen energií

Pro příští rok pak s energiemi pomůže zastropování jejich cen. To bude v příštím roce kompenzovat právě příspěvek z úsporného tarifu. 

Zastropování začne platit automaticky, lidé nebudou muset o nic žádat. Stejně tomu je u úsporného tarifu, který pomůže lidem zvládnout vysoké ceny energií před tím, než začne fungovat zastropování,“ říká Síkela.

„Navrhovaná úprava má zajistit pomoc s vysokými cenami elektřiny a plynu nejen domácnostem, ale také malým a středním podnikatelům, vládním institucím, školám, poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb, provozovatelům městské hromadné dopravy a dalším subjektům uvedeným v nařízení vlády,“ dodává ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Výše zastropování cen elektřiny a plynu

 • V elektřině se bude cenový strop týkat všech zákazníků na hladině nízkého napětí. Domácnosti budou mít cenový strop nastaven na 100 % své spotřeby.
 • Zastropování se bude týkat i malých podniků - SME (podnik do 250 zaměstnanců a obratem do přibližně 1,25 miliard korun) na hladině vysokého napětí.
 • Ostatní odběratelé elektřiny či plynu budou mít možnost zpětné kompenzace zvýšených nákladů na energie z dotace od MPO prostřednictvím Dočasného krizového rámce.
 • Cenový strop 5 Kč/kWh bez DPH (tedy 6,05 Kč/kWh s DPH) u elektřiny platí pro složku za odebranou energii. Stálé měsíční platby budou pro existující smlouvy zmraženy na stávající úrovni, pro nové smlouvy bude stanovena maximální hodnota v nařízení vlády na úrovni 130 Kč za měsíc na odběrné místo.
 • U plynu bude cenový strop zaveden ve výši 2,50 Kč/kWh bez DPH (3,03 Kč/kWh s DPH) za složku za odebranou energii. Stejně jako v elektřině, stálý měsíční plat obchodníka u existující smlouvy bude zmražen na stávající úrovni, pro nové smlouvy bude stanovena maximální hodnota na úrovni 130 Kč za měsíc na odběrné místo. 

Kdy se dozvíme víc a kde najdeme další informace? 

Po vyhlášení cenového stropu v nařízení vlády budou muset dodavatelé upravit výši záloh a zákazníci dostanou nový rozpis záloh, nejspíše začátkem listopadu.

O vývoji situace vás pravidelně informujeme. Další informace můžete najít na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.