Úsporný tarif na energie: Jak ho získat? Nárok, podmínky a výše | E15.cz

Úsporný tarif: Co to je, kdo na něj bude mít nárok a jakým způsobem příspěvek čerpat

Úsporný tarif na energie má pomoci lidem překonat vysoké ceny (ilustrační foto)
Úsporný tarif na energie má pomoci lidem překonat vysoké ceny (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia

Klára Sudová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rostoucí ceny energií jsou pro mnoho domácností tématem číslo jedna. Vláda proto přišla s návrhem takzvaného úsporného tarifu, který by měl spotřebitelům pomoci během následující topné sezóny. Návrh zahrnuje snížení účtů za elektřinu, plyn i teplo a současně si klade za cíl motivovat domácnosti k nezbytným energetickým úsporám.

Novela energetického zákona, jejímž autorem je Ministerstvo průmyslu a obchodu, prošla Sněmovnou, Senátem a podepsal ji už i prezident Miloš Zeman. Nyní je na vládě, aby stanovila podmínky a přesnou výši příspěvku.

Co je to úsporný tarif?

Úsporný tarif by měl mít podobu dotace ze státního rozpočtu, která poputuje přímo k dodavateli energií, a sníží tak účet za elektřinu a plyn pro danou domácnost. Ze státního rozpočtu by mělo být uvolněno celkem až 66 miliard korun, přičemž necelá polovina by mohla putovat právě na účely úsporného tarifu.

Ze zbývajících peněz se podle původního návrhu pokryje odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje a také dojde k podpoře domovních kotelen, tepláren a jejich klientů nebo ke kompenzacím nepřímých nákladů pro firmy z energeticky náročných odvětví. První část podpory by měla být uvolněna letos v říjnu a podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) půjde o 25 procent z celkových 66 miliard korun. Zbývající část bude vyplacena v příštím roce. 

Novela energetického zákona potom kromě konkrétní finanční pomoci domácnostem dává větší pravomoci vládě, která bude mít možnost flexibilně reagovat na stále se vyvíjející situaci a v případě potřeby vyhlásit mimořádný stav nouze. Pokud by taková situace nastala, mohla by například plynárenským společnostem předepsat nové povinnosti nebo stanovit jistá omezení. 

Podmínky: Kdo bude mít nárok na úsporný tarif?

  • Na úsporný tarif má nárok každá domácnost, která je odběratelem plynu, elektřiny nebo tepla. 
  • Úsporný tarif jako takový se naopak nebude vztahovat na firmy (ty mohou využít odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, případně i kompenzace nepřímých nákladů), rekreační nemovitosti, které využívají takzvaný víkendový tarif elektřiny, ani na nabíjení elektromobilů. 
  • V původním vládním návrhu nebyla přesně definována pomoc pro klienty tepláren, což se stalo předmětem kritiky. Sněmovna potom návrh rozšířila právě o možnost čerpat příspěvek v rámci úsporného tarifu také na dodávky tepla z vlastních domovních kotelen nebo centrálních zdrojů.

Jaká bude výše příspěvku? 

Konkrétní výši příspěvku bude určovat vláda. Horní hranice je novelou zákona stanovena na 30 tisíc korun, Síkela potom avizoval, že aktuálně by každá domácnost mohla získat až 16 tisíc korun. Podle jeho slov by měl být příspěvek nastaven fixně a čím méně energií domácnost spotřebuje, tím větší část z celkové částky pokryje.

Návrh od začátku počítal s tím, že domácnosti ušetří přibližně 15–20 procent nákladů na energie. Ještě před úpravami, kterými návrh prošel ve Sněmovně, zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu na svých stránkách modelové příklady, jak by pomoc mohla vypadat. O konečné podobě příspěvku i jeho výši se ovšem ještě bude jednat. 

Videospeciál: proč roste cena energií?

Video se připravuje ...
Proč stále rostou ceny energií?

Jak podat žádost o úsporný tarif a kde najdu formulář?

V případě úsporného tarifu byl zvolen jiný, administrativně o poznání jednodušší postup, než na jaký jsme zvyklí v případě některých dalších státních příspěvků. O slevu na elektřinu a plyn není nutné žádným způsobem žádat, vyplňovat formuláře ani dokládat příjmy nebo cokoli jiného.

Nárok vzniká automaticky každé domácnosti, která elektřinu nebo plyn odebírá. Příspěvek tak bude vypočítán a převeden rovnou k dodavateli energií. Celkovou výši slevy potom najdete na svém vyúčtování. Jiná bude situace u příspěvku na teplo. O ten už musí družstvo nebo společenství vlastníků zažádat. Přesný postup, jak bude žádost probíhat, zatím zveřejněn nebyl.  

Kdy se dozvíme víc a kde najdeme další informace? 

Pokud vše půjde podle plánu, vláda by o finální podobě úsporného tarifu měla rozhodnout ve druhé polovině srpna. Následně bychom se měli dozvědět veškeré podrobnosti, včetně termínu vyplácení (ačkoli Síkela už několikrát zmínil, že první část pomoci by měla dorazit 1. října) nebo výše příspěvku.

Čekáme také na informace o možnostech čerpání příspěvku na dodávky tepla, které jsou zatím poměrně nejasné. O vývoji situace vás pravidelně informujeme, aktuální údaje potom můžete najít i na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Autor: Klára Sudová

Mzdová kalkulačka

Newslettery