Eurovolby 2019 - Volby do Evropského parlamentu | Starostové se chtějí přidat k eurolidovcům | E15.cz

Starostové se chtějí přidat k eurolidovcům

Martin Čaban

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hnutí STAN, jehož europoslanec Stanislav Polčák sedí v klubu Evropské lidové strany, zahájilo jednání o plnohodnotném členství v nadnárodní partaji. Eurolidovcům už poslalo k posouzení své stanovy.

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se chce stát plnohodnotnou členskou stranou Evropské lidové strany (EPP). V rozhovoru pro deník E15 to potvrdil europoslanec a dvojka evropské kandidátky STAN, TOP 09 a regionálních hnutí Stanislav Polčák. „Už je načase. Zahájili jsme jednání s EPP, poskytli jsme straně své stanovy,“ říká Polčák. 

Polčák je jediným europoslancem hnutí STAN a v současném Evropském parlamentu zasedá v poslaneckém klubu EPP. Ale na rozdíl od KDU-ČSL a také TOP 09, s níž Starostové před pěti lety kandidovali v koalici, není jeho hnutí členem této nadnárodní strany. 

Podle Polčáka členství v jiné panevropské partaji prakticky nepřichází v úvahu, a to nejen proto, že STAN kandiduje v koalici s TOP 09, která už členskou stranou EPP je. „Mně se v posledních pěti letech v té frakci pracovalo dobře. Určitě nebudeme převlékat kabáty,“ uvádí Polčák.

Evropské volby začaly. Jejich průběh a následně i sčítání hlasů sledujte prostřednictvím online přenosu >>>

Procedura přijetí strany do panevropského celku není úplně jednoduchá. Podle mluvčího poslanecké frakce EPP Marka Hannibala vše začíná žádostí o přijetí. Následně si eurolidovci vyžádají od přijímané strany stanovy a program. „Je potřeba ověřit, že strana je hodnotově ukotvená tak, aby to bylo v souladu se směřováním EPP,“ říká Hannibal s tím, že eurolidovci také z opatrnosti nepřijímají zcela nově vzniklé strany, které dosud neprošly volbami.

Po prostudování stanov přijíždí do země delegace EPP, která nějaký čas zkoumá jednání a život přijímané strany přímo na místě. Konečné rozhodnutí o členství v EPP má v rukách politické shromáždění, kde zasedají zástupci členských stran i přidružených organizací. „Celá procedura může trvat zhruba rok,“ dodává Hannibal.

Poslanecký klub EPP je s 218 poslanci nejsilnější frakcí v současném Evropském parlamentu. V Evropské unii má 47 členských stran včetně německé CDU/CSU, francouzských republikánů nebo španělské Lidové strany. Pozastavené členství má v tuto chvíli maďarský Fidesz premiéra Viktora Orbána. Jednání o dalším osudu této strany uvnitř EPP by se podle mluvčího Hannibala měla posunout po evropských volbách. 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Obecné info Průzkumy Kandidáti Europoslanci Voličský průkaz Příští volby

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců, přičemž souhrnně si Evropané zvolí 705 europoslanců. Volí se poměrným systémem, v němž je nutnou podmínkou pro vstup strany do europarlamentu zisk minimálně pěti procent hlasů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video