Ursula von der Leyenová zůstane v čele Evropské komise dalších pět let, rozhodli europoslanci
Evropský parlament ve čtvrteční tajné volbě potvrdil Ursulu von der Leyenovou ve funkci předsedkyně Evropské komise na další pětileté období. Německá politička získala 401 hlasů, oznámila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Evropský parlament má 720 členů, von der Leyenová tak potřebovala nejméně 361 hlasů.
Celkem ve čtvrtek hlasovalo 707 europoslanců. Proti setrvání von der Leyenové ve funkci se jich vyslovilo 284, patnáct se zdrželo hlasování. Sedm hlasů bylo neplatných. Von der Leyenová se dopoledne v projevu před hlasováním snažila přesvědčit co největší počet europoslanců, aby jí dali hlas. Spoléhala se na podporu Evropské lidové strany (EPP), ke které sama politicky náleží, frakce socialistů a demokratů (S&D) a liberálů z Obnovy Evropy (Renew Europe). V tajném hlasování, kdy europoslanci měli možnost hlasovat nezávisle na frakci, však neměla 361 hlasů jistých.
Na její stranu se připojili i Zelení. Naopak Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe) dopředu uvedli, že ji nepodpoří. Stejně se vyslovila Levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL). Frakce konzervativců z ECR před hlasováním uvedla, že je šéfka komise nepřesvědčila a že většina národních delegací bude hlasovat proti ní. Frakce ale připomněla, že hlasování je volné, to znamená, že každý může volit podle svého osobního uvážení.
Ve chvíli, kdy Metsolaová plénu ve Štrasburku oznámila, kolik europoslanců hlasovalo pro, se v sále ozval potlesk. Zatímco představitelé EPP oslavovali, vedle sedící kolegové z nově vzniklého uskupení Patriotů zůstali sedět na místech bez větší reakce. Von der Leyenová s úsměvem na tváři gesty děkovala a nejprve se objala s šéfem EPP Manfredem Weberem.
Pětašedesátiletá německá politička získala zhruba 56 procent hlasů, což je více než před pěti lety. Tehdy pro ni hlasovalo 51 procent europoslanců.
Von der Leyenovou podpořila například česká pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Ta i přes řadu výtek oceňuje dosavadní práci předsedkyně a vyzdvihuje její schopnost vést Komisi v těžkých časech. „Za pět let splnila velkou část toho, co slíbila a navíc prokázala, že je schopná vést Komisi v době krize. Silně se postavila za Ukrajinu, zvládli jsme společně covidovou pandemii, jasně jsme se odpoutali od ruských fosilních zdrojů, na čemž má jako předsedkyně nemalý podíl,“ vysvětluje Gregorová.
Naproti tomu europoslankyně Klára Dostálová z hnutí ANO Leyenovou stejně jako její spolustraníci nepodpořila. Alexandr Vondra (ODS) z konzervativní frakce ECR uvedl, že si svou volbu nechá pro sebe.
Von der Leyenové gratulovali Scholz, Tusk i Fiala
Evropané očekávají, že Evropu posuneme kupředu, napsal po znovuzvolení Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise německý kancléř Olaf Scholz. Pětašedesátileté političce gratuloval také polský premiér Donald Tusk, který je přesvědčen, že se jí bude ve funkci dařit.
„Srdečné blahopřání k tvému znovuzvolení,“ napsal na síti X Scholz, podle něhož je potvrzení von der Leyenové ve funkci jasnou známkou toho, že političtí představitelé v unii jsou schopní i v těžkých časech jednat. „Evropané očekávají, že Evropu posuneme kupředu. Pojďme do toho společně,“ dodal.
„Gratulace ke znovujmenování, milá Ursulo. Doba je těžká, ale jsem si jistý, že s tvojí odvahou a odhodláním odvedeš skvělou práci. Společně odvedeme,“ uvedl Tusk.
S gratulací přispěchal také český premiér Petr Fiala (ODS). „Shodujeme se v silném důrazu na konkurenceschopnost Evropské unie, což znamená podporu investic a odstraňování byrokracie. Důležité je pro nás oba i důraz na bezpečnost, a to jak směrem k Rusku, tak k zastavení migrační krize,“ poznamenal ministerský předseda.