Aktualizováno: Vítězem se spolu s Trumpem stává i bitcoin. Prolomil rekord, sen o ceně 100 tisíc dolarů trvá
Finanční trhy měly o výsledcích amerických voleb jasno s předstihem. Patrné to bylo zejména z prudkého růstu ceny bitcoinu i dalších kryptoměn.
Cena bitcoinu v noci na středu posílila o téměř deset procent a vystoupala až na 75 tisíc dolarů za virtuální minci, čímž o zhruba tisíc dolarů překonal jarní historické maximum. Během středečního odpoledne ale mírně oslabil, jeho kurz se držel těsně pod rekordní hranicí.
Ještě více se během Trumpova vítězného dne dařilo jiným virtuálním měnám. Solana vzrostla během středy o patnáct procent, další alternativní virtuální měna ether přidala zhruba polovinu.
VIDEO: Co znamená vítězství Trumpa pro světovou ekonomiku? Ve volebním vysílání INFO.CZ odpovídá redaktor e15 Jaroslav Bukovský:
Z desítky největších digitálních aktiv ale v mezidenním srovnání nejvíce posílila oblíbená kryptoměna Elona Muska: parodický dogecoin, a to o dvacet procent. Kromě bitcoinu ale žádná z virtuálních mincí ještě nepřekonala své cenové rekordy z roku 2021.
Kryptospekulanti sázejí na to, že Trump vytvoří v USA příznivější podmínky pro byznys kolem virtuálních měn. V předvolební kampani sliboval volnější přístup k jeho regulaci v porovnání s administrativou Joea Bidena, zajištění ještě levnějších energií k těžbě digitálních měn a v neposlední řadě i zařazení bitcoinu do národních strategických rezerv.
Trump o sobě dokonce letos prohlašoval, že bude „kryptoprezident“. Digitální měny proto představovaly jednu z nejpřímočařejších investičních sázek na republikánského kandidáta, podobně jako třeba akcie Trumpovy mediální firmy Trump Media & Technology. Ty ve středu odpoledne posilovaly na mimoburzovním trhu o více než 26 procent. Stejně tak se dařilo také provozovateli soukromých věznic Geo Group. Podle spekulantů by mohl byznys Geo Group profitovat z Trumpových záměrů na masivní deportace nelegálních migrantů a boje proti zločinnosti.
Na růst ale měly před otevřením Wall Street ve středu odpoledne zadělány všechny velké americké akciové indexy. Investoři věří, že firmám v USA pomůže Trumpem slibované snížení korporatních daní.
Pokud se ale naplní některé prognózy kryptooptimistů i části bank, tradiční trhy by měl v nadcházejících měsících zastínit růst bitcoinu a dalších virtuálních mincí. „Kryptobyznys získal pocit, jako by dlouhá léta fungoval s jednou rukou přivázanou za zády. Teď vycítil, že se to může změnit,“ vysvětluje pro Bloomberg Matthew Hougan, hlavní investiční stratég správce aktiv Bitwise.
I díky Trumpově vítězství proto rostou šance, že se naplní některé odvážné cenové prognózy pro bitcoin a další kryptoměny. Britská banka Standard Chartered v dubnu podle Reuters uvedla, že cena největší virtuální měny může i vlivem snižování úrokových sazeb v USA dosáhnout stovky tisíc dolarů.
Agentura Reuters ale současně varovala, že v minulosti se ty nejoptimističtější cenově předpovědi pro bitcoin mnohdy zásadně mýlily. Konkrétně třeba predikce banky Citi z listopadu 2020, podle které mohla bitcoinová cenovka přesáhnout 300 tisíc dolarů na konci roku 2022. Nakonec stál bitcoin jen 16 tisíc dolarů.
Řekli o bitcoinu. Jak na kryptoměnu reagoval svět byznysu
Kryptoměna bitcoin se dostala do oběhu 3. ledna 2009. Během patnácti let existence zaujala nejen vývojem svého kurzu, ale i tím, jaké reakce vzbudila mezi známými podnikateli, investory nebo politiky. Následuje chronologicky řazený výčet silných výroků o nejstarší virtuální měně.
2010
„Pokud tomu nevěříš nebo nerozumíš, nemám čas tě přesvědčovat, sorry.“ Reakce dodnes neznámého tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota, když na diskuzním fóru popisoval technické parametry kryptoměny.
2011
„Od peněžního systému chceme, aby zprostředkovával transakce a aby díky tomu rostlo hospodářství jako celek. V případě bitcoinu se ale nic takového neděje. Na něm bohatnou ti, kteří ho mají dostatek a neutrácejí.“ Lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.
2014
„Držte se od bitcoinu dál. Je to v podstatě jen šálení smyslů.“ Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett se o čtyři roky později zmínil o bitcoinu znovu kriticky. Vyjádřil přesvědčení, že virtuální měna špatně skončí, a přirovnal ji k jedu na krysy.
2015
Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích.|
„Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst." Andrej Babiš v roli ministra financí takto komentoval zprávu, že kryptoměnu bylo možné koupit i na pobočkách České pošty.
2017
„Bitcoin je ukazatelem toho, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz.“ Larry Fink, šéf společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. V roce 2023 ale svůj názor změnil. Právě jeho firma se začala připravovat na spuštění prvního bitcoinového burzovně-obchodovaného fondu (ETF). Růst kurzu bitcoinu na podzim 2023 navíc glosoval slovy, že jde o přesun investorů za kvalitou, a tou kvalitou je podle Finka právě dominantní kryptoměna.
2018
„Bitcoin je příklad investice, na který sedí teorie většího hlupáka. Sama o sobě kryptoměna nic neprodukuje. Kdybych si teď mohl vsadit na její pokles, udělám to.“ Zakladatel Microsoftu Bill Gates, později, v roce 2022, na téma kryptoměn dodal, že kdo má méně peněz než Elon Musk, neměl by bitcoin vůbec kupovat.
2021
„V době, kdy na standardní měně máte úroky pod úrovní inflace, jenom blázen by se nedíval po alternativách. Konkrétně bitcoin je skoro stejný bullshit jako ty běžné peníze. Klíčové slovo je ,skoro’“. Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, jehož firmy drží bitcoiny ve své rozvaze.
2023
„Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS.|
„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský.|