Daňové přiznání za rok 2018: Kdo, kdy a jak ho má podat | e15.cz
M A

Daně

Daňové přiznání 2018: Kdo, kdy a jak musí letos podat daňové přiznání

ščo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Každý živnostník i podnikatel, ale i část zaměstnanců, penzistů a studentů, musí do 1. dubna letošního roku odevzdat finančnímu úřadu své daňové přiznaní. Jedná se o ty osoby, které nejsou osvobozeny od daně z příjmu a zároveň měly loni zdanitelné příjmy ve výši alespoň 15 tisíc korun.

Kteří zaměstnanci musí letos odevzdat daňové přiznání? 

Formulář daňového přiznání za rok 2018 nemusí odevzdávat zaměstnanci, kteří během uplynulého roku pracovali pouze pro jednoho zaměstnavatele anebo pro více zaměstnavatelů postupně a u všech těchto zaměstnavatelů podepsali prohlášení k dani. Tito zaměstnanci ale zároveň nesmí mít za rok 2018 žádné zdanitelné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, kapitálových příjmů, nájmu nebo ostatních příjmů vyšší než 6 tisíc korun.

Pokud zaměstnanec takovéto příjmy ze samostatné výdělečné činnosti má, musí si vyžádat od všech svých zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018. Do daňového přiznání se pak uvádí všechny zaměstnancovy zdanitelné příjmy, to znamená i ty, ze kterých byla během roku odvedena zálohová daň z příjmu.

Tip: Máme pro vás chytré formuláře daňového přiznání, včetně přehledů pro ZP a OSSZ. Stáhněte si je zde >>>

Výjimky z pravidla

V některých případech existuje povinnost dodání daňového přiznání i pro ty zaměstnance, kteří žádné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti v loňském roce neměli. Jedná se například o osoby s vyššími příjmy, jejichž daň z příjmu se zvyšuje o sedmiprocentní solidární daň nebo osoby, u nichž došlo v roce 2018 k výplatě pojistného plnění ze soukromého životního pojištění.

Komu doručit daňové přiznání?

Daňové přiznání je třeba doručit místně příslušnému finančnímu úřadu, tedy tomu, který se nachází v místě trvalého bydliště poplatníka (ne adresy zaměstnavatele) nebo, v případě, že vlastníte datovou schránku, odevzdat elektronicky s příslušným elektronickým podpisem.

Do kdy podat daňové přiznání?

Daňové přiznání je potřeba příslušnému finančnímu úřadu dodat do 1. dubna 2019. Termín může být prodloužen pouze v takovém případě, kdy přiznání za daňového poplatníka zpracovává daňový poradce, tento fakt však musí být příslušnému finančnímu úřadu do příslušného data oznámen a doložen. V takovém případě se doba pro podání daňového přiznání může prodloužit až o tři měsíce. 

Jak zaplatit daň? 

Poslední den lhůty pro podání přiznání, tedy 1. duben, je zároveň dnem, do kdy musí být nejpozději uhrazena samotná daň. Příslušnou částku je nutné doručit na účet finančního úřadu buď bezhotovostně bankovním převodem, nebo v hotovosti na pokladně úřadu, složenkou typu A nebo v případě platby daně z příjmu fyzických osob také pomocí bezplatné daňové složenky na poště. Platbu kartou úřad neumožňuje.

Čísla bankovních účtů lze najít na webu finanční správy stejně jako interaktivní formulář daňového přiznání, který představuje nejednodušší způsob vyplnění daňového přiznání online.

Autor: ščo

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery