Daňové přiznání 2018: Rodičovská a mateřská dovolená | e15.cz
M A

Daně

Daňové přiznání se týká i matek na rodičovské dovolené. Podívejte se na příklady

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Během mateřské dovolené trvající zpravidla 28 týdnů, pobírá matka peněžitý příspěvek v mateřství (mateřskou) a po ní čerpá rodičovskou dovolenou. Zatímco během mateřské dovolené si ještě většina matek nepřivydělává, během rodičovské dovolené již některé pracují na několik hodin týdně. I z příjmů během rodičovské dovolené se ale platí daně. Jiná situace je, pokud se jedná o závislou činnost nebo samostatnou výdělečnou činnost. Jak v takových případech vyplnit daňové přiznání za rok 2018?

Daňové přiznání 2018: praktický příklad 1

Paní Romana byla po celý rok 2018 na rodičovské dovolené a pobírala rodičovský příspěvek. Současně si přivydělávala po celý rok 2018 na dohodu o pracovní činnosti od ledna do konce června pro jednoho zaměstnavatele a od července do konce roku pro druhého zaměstnavatele. U obou zaměstnavatelů podepsala prohlášení k dani. Měsíční hrubá odměna z dohody o pracovní činnosti činila vždy 15 tisíc korun. Při výpočtu čisté odměny uplatňovala pouze slevu na poplatníka.

Z každé měsíční odměny bylo odvedeno sociální pojištění 975 korun (15 tisíc korun x 6,5 procenta) a zdravotní pojištění 675 korun (15 tisíc korun x 4,5 procenta). Měsíční záloha na daň z příjmu byla 945 korun (15 tisíc korun x 1,34 x 15 procent - sleva na poplatníka 2 070 korun). Protože pracovala paní Romana pro zaměstnavatele postupně a u každého podepsala prohlášení k dani, může posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně. Od prvního zaměstnavatele bude potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018.

Tip: Máme pro vás chytré formuláře daňového přiznání, včetně přehledů pro ZP a OSSZ. Stáhněte si je zde >>>

V ročním zúčtování daně uplatní odpočet doplňkového penzijního spoření ve výši 24 tisíc korun a po ročním zúčtování daně obdrží daňovou vratku ve výši 3 600 korun (24 tisíc korun x 15 procent). S ohledem na placení sociálního pojištění a zdravotního pojištění nemusí činit žádné administrativní úkony, vše bylo vyřízeno měsíčními platbami. 

Daňové přiznání 2018: praktický příklad 2

Paní Markéta si začala od ledna 2018 k rodičovskému příspěvku přivydělávat samostatnou výdělečnou činností. Pro účely placení sociálního pojištění a zdravotního pojištění se tedy jednalo o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Hrubý zisk (příjem ponížený o výdaje) činil 63 tisíc korun. Za rok 2018 musí paní Markéta podat daňové přiznání na finančním úřadu a přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovně a místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.

V daňovém přiznání uplatní slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun a daňová povinnost bude nulová, neboť vypočtená daň z příjmu 9 450 korun (63 tisíc korun x 15 procent) je nižší než sleva na poplatníka. I když na dani z příjmu fyzických osob nebude paní Markéta nic platit, tak musí na finančním úřadu doručit přiznání k dani z příjmů.

Sociální pojištění i zdravotní pojištění se platí z vyměřovacího základu. Paní Markéta vykonává vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, proto se bude počítat ze skutečného vyměřovacího základu (poloviny daňového základu) a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ jako u hlavní samostatné výdělečné činnosti. Roční vyměřovací základ je tedy 31 500 korun (63 tisíc korun x 50 procent).

Na sociálním pojištění nezaplatí paní Markéta nic. Když je hrubý zisk při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti do limitu, tak se sociální pojištění vůbec neplatí. Za celý kalendářní rok 2018 je limitem částka 71 950 korun a paní Markéta měla hrubý zisk pouze 63 tisíc korun. Přestože nemusí platit sociální pojištění, musí odevzdat přehled o příjmech a výdajích na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Zdravotní pojištění se na rozdíl od sociálního pojištění platí z jakkoliv vysokého hrubého zisku. Sazba zdravotního pojištění je 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Za rok 2018 tak paní vzniká Markétě povinnost uhradit zdravotní pojištění ve výši 4 253 korun (31 500 korun x 13,5 procenta).

Daňové povinnosti při pasivních příjmech

Některým matkám na rodičovské dovolené vzniká povinnost podat daňové přiznání z důvodu pasivních příjmů, např. z kapitálového majetku nebo z pronájmu. Pobírání rodičovského příspěvku v těchto případech nezbavuje od daňových povinností. Z pasivních příjmů se neplatí sociální ani zdravotní pojištění, pouze daň z příjmu. Do ročního daňového základu 165 600 korun je však z důvodu uplatnění daňové slevy na poplatníka ve výši 24 840 korun vypočtená daň z příjmu nulová.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery