Babiš slibuje peníze obcím. Má jim přispět transformovaný investiční fond

Premiér v demisi Andrej Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš Zdroj: ČTK

Vláda v demisi plánuje přeměnit Státní fond rozvoje bydlení na Státní investiční fond. Z něj by mohly na své záměry získat peníze obce a kraje. Kraje chce kabinet také požádat, aby sestavily přehled investic obcí a vyčíslily je. Na výroční konferenci Sdružení místních samospráv (SMS) to řekl premiér v demisi Andrej Babiš. SMS podle svého šéfa Stanislava Polčáka plán zřídit investiční fond pro obce vítá.

"Požádáme všechny kraje, aby to udělaly (vyčíslily investice obcí), abychom měli přehled o investicích," uvedl Babiš. Podle něj se ministerstvo financí bude v připravovaném rozpočtu na příští rok snažit potřeby samospráv "maximálně zohlednit". Návrh podoby státní pokladny pro rok 2019 by resort měl předložit kabinetu do konce května.

Babiš uvedl, že investice obcí zmapoval Jihomoravský kraj, který sumu vyčíslil na 35 miliard korun.

Kabinet v demisi plánuje podle premiéra proměnit Státní fond rozvoje bydlení na Státní investiční fond a změnit ministerstvo pro místní rozvoj na ministerstvo investování. Podle ministryně pro místní rozvoj v demisi Kláry Dostálové (ANO) by z transformovaného fondu putovaly peníze do tří oblastí - na bydlení, regionální rozvoj a na sport, kulturu a cestovní ruch.

Sdružení místních samospráv, které zastřešuje přes 1700 menších měst a obcí, existuje deset let. V příštích letech se chce podle Polčáka soustředit na snižování administrativní zátěže a právě na financování menších měst a obcí. "Jejich investiční potřeby se neřeší," uvedl Polčák. Záměr zřídit fond, z něhož by obce mohly získat podporu na investice, SMS vítá.

Z transformovaného fondu z části na bydlení by podle Dostálové putovaly peníze například na demolice budov v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách, na oživení takzvaných brownfieldů neboli zanedbaných prostor bývalých továren či zemědělských a vojenských objektů, výstavbu komunitních domů pro seniory či pečovatelských domovů. Z financí na regionální rozvoj by se investovalo do silnic, veřejných prostranství, knihoven, tělocvičen či komunitních center. Z kapitoly pro sport, kulturu a cestovní ruch by se podpořila obnova památek na venkově, infrastruktura, naučné či bruslařské a cyklistické stezky.

Obce do 3000 obyvatel by mohly získat 70 procent sumy na investici od státu z fondu a 30 procent by doložily samy. Na jejich díl by jim kraj mohl přispět až 95 procenty, uvedla ministryně v demisi. Města do 10 000 obyvatel by pak mohla mít od státu tři pětiny částky a dvě pětiny by zajistila sama. Dostat peníze by mohla i města s více než 10 tisíc obyvateli kromě statutárních měst, která zvládnou menší projekty sama, uvedla Dostálová.

Dodala, že její úřad pracuje na národním investičním plánu. V příštím období by se mohlo upravit také čerpání peněz z EU fondů. "Budeme se snažit mít tři čtyři velké operační programy, aby se s penězi dalo víc operovat. Jeden z programů by byl zaměřen na územní dimenzi," dodala Dostálová.