Češi ztrácejí motivaci k průběžnému vzdělávání již ve škole | e15.cz

Češi ztrácejí motivaci k průběžnému vzdělávání už ve škole. Přijdou tak o práci

Anna-Marie Horáková

Anna-Marie Horáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Ačkoliv česká ekonomika v uplynulých letech meziročně rostla, stárnoucí populace a strukturální proměna snižují počet konkurenceschopných pracovníků a brzdí další růst. Lidé se budou muset stále častěji rekvalifikovat. Do roku 2030 přijde podle studie Budoucnost českého pracovního trhu 330 tisíc lidí o práci kvůli zániku pozice. Zejména ve formálním vzdělávání dospělých však Česko zaostává. Na vině je nízká motivace, která vzniká již během základní školy, a nedostatek volného času. 

V srpnu podle údajů úřadu práce nabízeli zaměstnavatelé více než 312 tisíc volných míst, práci hledalo necelých 252 tisíc lidí. Srpnová studie Budoucnost českého pracovního trhu poradenské společnosti Boston Consulting Group a neziskové organizace Aspen Institute Central Europe uvádí, že na českém trhu práce chybí zhruba 180 tisíc pracovníků s tím, že tento počet by do roku 2040 mohl vzrůst až na 400 tisíc. Zvýší se potřeba specialistů na úkor odborných pracovníků, u kterých stačí nižší stupeň kvalifikace.

Jak si vydělat víc peněz? >>>

Další vzdělání by mohlo pomoci budoucí disproporci snížit. Jenže podíl osob ve věku 25 až 64 let v Evropské unii, které se v posledních čtyřech týdnech účastnily vzdělávání nebo odborné přípravy, tvořil v roce 2021 průměrně 10,8 procenta. Česko patřilo k těm nejhorším, výrazně zaostává zejména za severskými státy.

Analytik obecně prospěšné společnosti EDUin Jan Zeman poukazuje, že v celkovém podílu dospělých, kteří po 25 letech absolvovali formální nebo neformální vzdělání, se stát drží v průměru EU. „Česká republika nejvíce ztrácí ve formálním vzdělávání dospělých, kde je účast pouze tři procenta,“ uvedl Zeman. Problémem u neformálního vzdělávání podle jeho slov je, že v něm Češi tráví menší množství času.

Podle analytika není chyba na straně zaměstnavatelů, ale na straně  zaměstnanců. To potvrzuje i průzkum Eurostatu týkající se dalšího odborného vzdělávání zaměstnanců uvnitř podniků, kde se Česko v porovnání se zbytkem EU v posledních třech měřeních drží na první příčce. V tomto případě však často nejde o dobrovolné získávání vědomostí, ale školení nutné k dalšímu výkonu práce. Mezi důvody, proč se více lidí nad 25 let neúčastní dalšího seberozvoje, patří především nedostatek motivace a přesvědčení, že další vzdělávání není potřeba.

Nízká motivace se skrývá za několika faktory. „Největším z nich je příliš rychlé rozdělování dětí do tříd s maturitou nebo výučním listem,“ okomentoval Zeman s tím, že po rozřazení na základě rozřazovacích testů v pátých a devátých třídách se u žáků velmi brzy dostaví pocit neúspěchu a nedostatečnosti – a právě nemotivovaní žáci se potom často ztrácejí v systému.

Ukončené vzdělání a jeho kvalita určují, zda bude mít absolvent chuť se v životě dále vzdělávat. K navýšení počtu lidí v kurzech celoživotního vzdělávání na univerzitách je tak podle Zemana potřeba nejdřív dotyčné dostat přes střední školu zakončenou maturitní zkouškou.

Důležitou roli v motivaci hraje i stát. Severské země mají například uzákoněný nárok na volno na vzdělávání. To tak probíhá v pracovní době, a ne po zaměstnání, kdy se lidé věnují péči o domácnost nebo svým dalším zájmům.

Jak se připravit na pohovor? Podívejte se na video.

Video se připravuje ...

Například ve Finsku si zaměstnanci mohou po jednom odpracovaném roce vybrat až dvouleté studijní neplacené volno s návratem garantovaným jako v případě rodičovské dovolené. „Obecně není neobvyklé vzít si studijní volno i v pozdějším věku, protože zaměstnanci, pokud splňují kritéria, na ně mají vždy nárok. Různé instituce jako například Kela často poskytují finanční pomoc na pokrytí životních nákladů během studia,“ uvedla Julia Olsbomová z Velvyslanectví Finské republiky v Praze.

Další možná opatření navrhuje zmíněná studie Budoucnost českého pracovního trhu. Stát by například finančně podpořil a daňově zvýhodnil upskilling nízkokvalifikovaných profesí (má za úkol vyrovnat rozdíly v dovednostech a vědomostech způsobené věkem nebo digitalizací – pozn. red.) nebo by nařídil povinné zveřejňování informací o vzdělávání zaměstnanců. Přímo jednotlivcům by mohl přislíbit finanční bonus k podpoře v nezaměstnanosti, pokud se zaměstnanec v předchozím období vzdělával.

Cesta ke státní podpoře dalšího vzdělávání dospělých ale není snadná. „Severské země jsou v sociální politice o generaci napřed. Například platí vyšší daně a neexistují placené soukromé školy,“ říká Zeman. Podle něj je momentálně hodnota vzdělání samozřejmá pouze pro děti rodin ze střední a vyšší třídy. „Není na ni dostatečně pohlíženo jako na sociální, finanční a motivační posun do lepšího života,“ shrnuje analytik.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video