České zámky ukazují turistům umělecká díla evidovaná jako majetek ukradený nacisty | E15.cz

České zámky ukazují turistům umělecká díla evidovaná jako majetek ukradený nacisty

Robert Břešťan

Státní zámky Hluboká, Třeboň a Český Krumlov. Místa, kde si návštěvníci mohou běžně prohlížet nádherné a vzácné malby. Netuší však, že přes dvě stě z nich je registrováno v oficiální německé databázi Lost Art, shromažďující informace o uměleckých předmětech ukradených nacisty.

Soupis označených výtvarných děl vztahujících se k Česku obsahuje práce autorů jako jsou Johann Georg de Hamilton, Francesco Albani, Martin van Mytens nebo Carl von Blass či Friedrich Gauermann.

Převážně jde o obrazy, kresby, ale třeba i středověké oděvy pocházející původně ze sbírek hlubocké větve šlechtické rodiny Schwarzenbergů.

Fakt, že předměty Německé centrum pro ztracená umělecká díla (Deutsches Zentrum Kulturgutverluste) eviduje jako odcizená, vychází ze skutečnosti, že byly v roce 1940 ukradeny gestapem Adolfu Schwarzenbergovi. Souvisí však i s novodobými soudními spory.

Veterán Ferrari znovu překonal aukční rekord, model 250 GTO se vydražil za více než miliardu

O navrácení části rodového majetku usiluje dlouhodobě vnučka Adolfa Schwarzenberga Elisabeth Pezoldová (Adolf Schwarzenberg adoptoval jejího otce Jindřicha; Pezoldová je zároveň adoptivní sestrou poslance Karla Schwarzenberga, pozn. red.).

Obrazy ze zámků Český Krumlov, Hluboká či Třeboň byly do seznamu majetku uloupeného nacisty zapsány na návrh jejího syna Adama Pezolda. Ten se k tomu otevřeně hlásí.

„Udělal jsem to proto, že je to registr nacisty ukradeného majetku a to přesně splňuje definici tohoto našeho majetku. Byl nám nacisty ukraden a už jsme ho nikdy nedostali zpět. Je to snaha ochránit historický majetek rodiny, naplnit poslední vůli mého dědečka Jindřicha a pradědečka Adolfa,“ říká Pezold, který se jménem své matky snahám o vrácení alespoň části majetku v posledních letech aktivně věnuje.

Moderní umění. Galerie místo obrazů vystavují vejce a avokáda

Podle něj je nyní Česká republika jedním z největších držitelů majetku ukradeného nacisty.

„Česko má šanci napravit zločiny, které byly na mé rodině spáchány během druhé světové války a nebyly nikdy napraveny, může dokázat, že je zemí dodržující vlastní zákony a platné mezinárodní dohody,“ říká Pezold s poukazem například na Terezínskou deklaraci, která řeší navracení nacisty zabaveného majetku.


Celý článek najdete na webu hlidacipes.org >>>


OBRAZEM: První Favorit sjel z výrobní linky před 30 lety
Voltairova satira je nadčasová, mění se jen kulisy, říká ilustrátor a malíř Karel Jerie

Autor: Robert Břešťan
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!