Bitcoin odepsal 50 procent. A může být hůř (Krypto-graf týdne) | E15.cz

Krypto-graf týdne: „Půlení“ už proběhlo, bitcoin odepsal 50 procent. A může být hůř

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny kryptoměn sletěly volným pádem. Nejrozšířenější bitcoin odepsal přes padesát procent ze svých letošních maxim, propadl se chvílemi až ke 4000 dolarům. A jiné virtuální mince na tom rozhodně nejsou lépe.

V mezitýdenním srovnání spadnul kurz bitcoinu o téměř 40 procent. Pád v posledních dnech byl nejprudším za posledních sedm let. Nejznámější kryptoměna funguje od roku 2009.

Druhé nejrozšířenější virtuální mince, ether, odepsaly za sedm dní ještě o deset procentních bodů více než bitcoin. V dosavadní pětileté historii etheru podobný armageddon ještě nenastal.

Každého spekulanta nyní zajímá, kam až mohou kryptoměny klesnout – pokud si rovnou neodpoví, že až na nulu. Tomu zatím minimálně v případě bitcoinu nic nenasvědčuje, obzvláště v kontextu toho, že bolestivé výkyvy jsou jeho pevnou součástí.

Průkazný je v tomto směru pohled na jeden z ukazatelů nálady na trhu, takzvaný Crypto Fear & Greed Index mapující kromě cenových pohybů i sentiment kryptoměnové komunity na sociálních sítích.

Latest Crypto Fear & Greed Index

Ten se nyní pohybuje na hodnotě 10, tedy v pásmu extrémního strachu. Dvouletá historie indexu ukazuje, že lze jít ještě níže.

K sestupu pod číslovku 10 došlo vždy v souvislosti s pádem z lokálních cenových maxim bitcoinu – nejprve v únoru 2018 po předchozím růstu na 20 tisíc dolarů za virtuální minci a poté loni v srpnu. Krátce předtím kryptoměna nakrátko vyšplhala až na 13 tisíc dolarů.

Zejména u bitcoinu má ještě vzácnost podtrhnout blížící se halving (půlení), i když část kryptonadšenců ironicky dodává, že půlení už proběhlo.

Ale trochu jinak, než si všichni přáli. Očekávali snížení nabídky nových mincí o padesát procent, ne poloviční redukci hodnoty bitcoinu.

Chcete mít o skocích kryptoměn včasný přehled? Připojte se do facebookové skupiny Kryptoměny E15 >>>

Kryptoměny E15 Autor: E15

Kdo měl mimochodem štěstí a odvahu, mohl na nynějším kryptomasakru solidně vydělat. V noci na pátek na některých burzách bitcoin sestoupil až na 3800 dolarů, během pátečního poledne ale už stál necelých šest tisíc dolarů.

Vedle takové divočiny blednou i pády hlavních světových akciových indexů. Naopak vyniká neregulovaná povaha bitcoinu – obchodování s ním běží globálně, 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Bez žádných přestávek kvůli korekci ceny. Už jen tím (stále ještě) láká spekulanty.

Tomu odpovídá i denní objem obchodů s kryptoměnami. Podle aplikace Delta dosahuje celková hodnota zobchodovaných „mincí“ kolem 250 miliard dolarů, před 24 hodinami bylo toto číslo o polovinu nižší.

Ale nejen tradery nyní bitcoin zaujal. Nízké ceny bitcoinu si všiml i Edward Snowden, který na Twitteru uvedl, že ho po delší době kryptoměna láká k nákupu.

Ti vůbec nejpřesvědčenější držitelé bitcoinu se utěšují představou, že globální koronavirová disrupce donutí vlády a centrální banky k takovým monetárním a fiskálním veletočům, vedle kterého nakonec kryptoměny i se svými zdrcujícími výkyvy budou připomínat ostrov stability.

Pokud ale bitcoin a spol. něčím vynikají, tak je to nepředvídatelnost. V dobrém i ve zlém smyslu slova.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video