Obrazem: Stovky lidí prošly Prahou v sokolském Pochodu pro republiku. Vojáci, policisté a hasiči složili přísahu | e15.cz

Obrazem: Stovky lidí prošly Prahou v sokolském Pochodu pro republiku. Vojáci, policisté a hasiči složili přísahu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stovky lidí vyrazily půl hodiny po poledni v sokolském Pochodu pro republiku ke stému výročí založení Československa z pražské Kampy. Přes most Legií a Národní třídu došly až na Václavské náměstí. Další stovky nových vojáků, policistů a hasičů zase složily při příležitosti 100. výročí vzniku ČSR slavnostní přísahu.

V čele průvodu hrála kapela pochodovou hudbu, za ní šli zástupci České obce sokolské v historických krojích. Dále jel v průvodu vůz, ve kterém seděl herec představující prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Za vozem šli další lidé, někteří měli české vlajky.

Na průvod se přišly cestou podívat desítky lidí, i oni s sebou v některých případech měli vlajky. Přihlížející několikrát ocenili výkon kapely potleskem. Další lidé si průvod fotografovali a natáčeli.

Průvod pak došel až na Václavské náměstí, kde představitel prvního prezidenta z vozu vystoupil a přivítal se s lidmi, ochutnal chléb se solí a převzal kytici. Následně předstoupil k pultu před pódiem, aby k davu promluvil. V tu chvíli se z pódia za ním ozval hlas skutečného Masaryka - zazněl projev prezidenta z roku 1928, tedy k desátému výročí republiky.

Masaryk se v projevu zamýšlel nad podstatou demokracie. "Demokracie není pouze formou státní, nýbrž také metodou všeho veřejného a soukromého života, je názorem na život; podstata demokracie je shoda lidí, jejich mírné obcování, láska, lidskost," řekl před 90 lety prezident.

Z pódia pak zazněla v podání dětského sboru česká hymna a píseň Ach synku, synku, oblíbená píseň prvního prezidenta. Před pódiem pak stáli nastoupení sokolové s vlajkami.

Sokolové byli u zrodu republiky, mnoho se jich vyznamenalo například mezi legionáři, uvedla v úterý historička svazu Kateřina Pohlová. Připomněla například tzv. sokolské stráže, které po vzniku republiky střežily sklady potravin, zbrojnice, nádraží nebo průmyslové objekty. "Hlídaly kláštery, zámky, obrazárny, knihovny a archivy, aby nedošlo ke ztrátám na kulturním dědictví a k vývozu vzácných uměleckých předmětů ze země," dodala historička. Sokolové navíc podle ní položili základ dnešní hradní stráže na Pražském hradě.

Na Václavském náměstí se od 14:00 koná koncert, na kterém vystoupí například například Ivan Mládek nebo skupina Slza. Už o hodinu dříve začal koncert na Staroměstském náměstí, kde zahraje třeba Ewa Farná a Majk Spirit.

Vojáci, policisté a hasiči složili před zraky hlavy státu přísahu

Stovky nových vojáků, policistů a hasičů v sobotu složily při příležitosti 100. výročí vzniku ČSR slavnostní přísahu a slib v Praze za přítomnosti představitelů státu. Prezident Miloš Zeman i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) po složení přísahy vojáků a slibu hasičů a policistů připomněli nedávná úmrtí českých vojáků v Afghánistánu. Zeman prohlásil, že před teroristy se neutíká.

Na Hradčanské náměstí napochodovalo 900 vojáků, 240 policistů a 120 hasičů. Před přísahou prošli před vojáky, policisty a hasiči, nastoupenými u Pražského hradu, ministr Metnar, náčelník generálního štábu armády Aleš Opata, policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba a pozdravili je. K tribuně pak dorazil autem i prezident. Přísahu a slib sledovali také premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Příslušníci armády poté složili za zvuků Vltavy Bedřicha Smetany přísahu a členové policejního a hasičského sboru slib. Zeman pak připomněl nedávná úmrtí několika vojáků v Afghánistánu. "Vzniká otázka, proč naše jednotky spolu s dalšími spojenci v Afghánistánu jsou," řekl. Odpovědí podle prezidenta je, že je i v zájmu České republiky, aby v Afghánistánu nevzniklo další teroristické centrum. "Naším úkolem je zabránit, aby se tyto útoky neopakovaly a dosáhnout toho, aby se snížilo riziko teroristických útoků i vůči ČR," řekl. Také řekl, že s teroristy se nevyjednává, ale bojuje a neutíká se před nimi. Od vojáků proto očekává, že splní svou povinnost danou přísahou.

Ministr obrany Metnar také promluvil o zemřelých vojácích. "Toto riziko bohužel patří k vojenskému povolání," řekl. Oběti podle něj přinášejí při plnění služby i policisté a hasiči. Ministr vnitra Hamáček pak ocenil práci policistů a hasičů a také to,že se oba sbory v historii výrazně proměnily a pracují na sobě. Po roce 1989 se podle něj policie zbavila nelichotivého spojování s komunistickou veřejnou a státní bezpečností a těší se nyní respektu obyvatel.

Na náměstí se sešly podle policistů stovky lidí, a to včetně rodinných příslušníků, kteří složení přísahy a slibu přihlíželi. Lidé stáli jak na straně náměstí u Schwarzenbergského paláce a sochy TGM, tak na straně od Arcibiskupského paláce směrem ke Kanovnické ulici a zaplnili i park. Na akci musela přijet záchranná služba, neboť jeden z přítomných v davu zkolaboval.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video