Policie obvinila advokáta Janouška z pokusu o podplacení ministra v kauze mýtného systému | e15.cz

Policie obvinila advokáta Janouška z pokusu o podplacení ministra v kauze mýtného systému

Mýtná brána
Mýtná brána
• 
ZDROJ: Svět motorů/Jiří Pekárek

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili kvůli ovlivnění zakázky na auditora mýtného systému jednoho člověka z podplacení. Podle informací Radiožurnálu má jít o advokáta Martina Janouška, jež měl nabídnout dnes již bývalému ministrovi dopravy Vladimírovi Kremlíkovi (ANO) 1,5 milionu korun. V případě odsouzení za tento trestný čin hrozí až šestiletý trest. 

„Trestní stíhání je vedeno na svobodě. Dozor v této věci vykonává Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Janoušek obvinění odmítá. Stíhání je podle jeho právníka Lukáše Trojana absurdní, účelové a postavené jen na tvrzení exministra Kremlíka, který v únoru po svém odvolání z funkce uvedl, že ještě před loňskými Vánocemi dostal od Janouška nabídku úplatku 1,5 milionu korun. „Celou věc vnímá klient jako věc účelově vykonstruovanou bývalým ministrem dopravy ve snaze udržet se ve funkci,“ sdělil ČTK Trojan. Dodal, že jeho klient do ukončení kauzy opouští pozici jednatele i společníka v advokátní kanceláři Rowan Legal, která zastupuje například společnost CGI. Ta původně zakázku na kontrolu mýta získala. Janoušek uplácení popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění. Kremlík tehdy podotkl, že v době, kdy byl ještě ve funkci, se kvůli případu obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS).

Výběr auditora mýta provázela celá řada problémů. Problematický byl i průběh veřejné soutěže, v níž ministerstvo dopravy supervizora nového mýta vybírala. V té zvítězila společnost CGI, která byla kontrolorem mýta i v předchozích letech. Uspěla s nabídkou 210 milionů korun za deset let. Tendr však napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firma Kapsch, která se rovněž ucházela o pozici auditora systému. V létě 2019 soutěž nejprve zrušil antimonopolní úřad, jeho tehdejší předseda Petr Rafaj však nakonec námitky Kapsche zamítl. I přesto se CGI nakonec supervizorem nestala.

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v únoru krátce po svém nástupu do funkce zakázku zrušil a kontrolu mýta nakonec svěřil státnímu podniku Cendis. Odůvodnil to ušetřením desítek milionů korun. Svěření pozice auditora Cendisu připravoval i Kremlík, mělo však jít původně pouze o záložní variantu pro případ zrušení soutěže.

Nezávislý auditor vykonává expertní kontrolu dat o provozu vozidel v mýtném systému. Podle výsledků měření pak následně stanovuje účinnost mýta, v němž se vybere zhruba miliarda korun měsíčně.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video