Policie už novou sněmovnu požádala o vydání Babiše. Šéf ANO: Rychlost vyšetřovatelů překvapuje

Babiš a Faltýnek

Babiš a Faltýnek Zdroj: Foto CNC - Jakub Poláček

Farma Čapí hnízdo
Farma Čapí hnízdo
Farma Čapí hnízdo
Farma Čapí hnízdo
Farma Čapí hnízdo
8
Fotogalerie

Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Babiš je údajně překvapen rychlostí a urputností policie. 

"Rychlost, s jakou po mně jdou, opět jenom dokazuje, jak ohromný strach má korupční systém. Jak moc se mě ten starý systém bojí a jak urputně se mě snaží dostat," napsal Babiš.

Postup policie podle něj dokazuje, že jde o čistě politickou kauzu. Krok nicméně považuje za očekávatelný, protože "systém nikdy nespí". Nevyjádřil se k otázce, zda znovu bude hlasovat pro své vydání.

Babiš upozornil na to, že teprve v pondělí noví poslanci složili slib. "Sněmovna ještě není ustavená, není zatím ustaven mandátový a imunitní výbor, není zvolen předseda Sněmovny, takže žádost nemůže ve Sněmovně nikdo převzít," konstatoval s tím, že média už ale zprávu o žádosti policie mají.

Pro opětovné vydání obou poslanců jsou lidovci, poslanci ODS, ČSSD, Pirátů a TOP 09. Důležitý pro výsledek hlasování o vydání bude postoj hnutí SPD, jeho předseda Tomio Okamura řekl, že se hnutí musí nejprve seznámit s policejním spisem.

Okamura upozornil na to, že v minulém volebním období neměla SPD svého zástupce v mandátovém a imunitním výboru, a proto se nemohla seznámit se spisem. Nyní to zástupci hnutí udělají a informace předají poslaneckému klubu. "Pakliže tam nebudou žádné nové zkušenosti, než o kterých zprostředkovaně víme, tak v takovém případě budeme hlasovat stejně, jako jsme hlasovali, to znamená pro vydání," řekl.

Sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala ke stíhání v minulém volebním období. Poté, co znovu získali poslanecký mandát v říjnových volbách, však bylo jejich trestní stíhání přerušeno. O jejich vydání nyní bude muset znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení.

V ní má nyní hnutí ANO 78 poslanců, v předchozím volebním období jich mělo 47. Pro vydání poslance k trestnímu stíhání je potřeba nadpoloviční většina z přítomných poslanců.

"Vyšetřovatel dnes poslal žádost o vydání dvou poslanců v souvislosti s dotací na farmu Čapí hnízdo," řekla bez bližších podrobností Zenklová. Ke konkrétním jménům poslanců, o jejichž vydání policie žádá, se mluvčí nevyjádřila.



Babiš i Faltýnek jakékoliv obvinění dlouhodobě odmítají. Kauzu považují za vylhanou a vyfabulovanou. Tvrdili také, že je má poškodit před volbami.

Policie kromě Babiše a Faltýnka obvinila kvůli padesátimilionové dotaci dalších devět lidí. Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost podle policie vrátila pod Agrofert.

Okolnosti dotace prověřuje i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.

Další významná politická událost Česko čeká. Vše o prezidentských volbách najdete zde >>>

Žádost o vydání Babiše a Faltýnka dostane až nový šéf Sněmovny

Novou žádost policie o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání dostane až nový předseda Sněmovny, kterým by se měl stát jejich spolustraník Radek Vondráček. Pokud žádost dorazí dříve, než bude nový šéf dolní komory zvolen, tak bude podle informací ČTK uložena v trezoru sekretariátu předsedy Sněmovny.

Policejní žádost směřuje ve Sněmovně k předsedovi dolní komory. Sněmovna ale nyní předsedu nemá, měl by být zvolen ve středu. "Pokud dorazila, tak bude žádost uložena na spisovně a předána nově zvolenému předsedovi," sdělil dnes ČTK Jan Hamáček (ČSSD), který ve funkci předsedy Sněmovny skončil na pondělní schůzi, kdy se poslanci sešli poprvé v nové sestavě po říjnových volbách.

Zvolený předseda, kterým by se měl stát Vondráček, pak předá policejní žádost mandátovému a imunitnímu výboru. Ani výbor ještě není ustaven, plénum by mělo tento krok učinit podle programu ustavující schůze rovněž ve středu ještě před volbou předsedy dolní komory.

Členové výboru následně žádost posoudí a doporučí Sněmovně, zda mají Babiše a Faltýnka k stíhání vydat, nebo ne. Plénum musí podle jednacího řádu rozhodnout na své první následující schůzi.