Praha má zezelenat. Město chce bojovat proti oteplování, spoléhá i na zahrádkáře

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Anna Vackova

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
22
Fotogalerie

Hlavní město chce proti dalšímu růstu průměrných teplot bojovat, pomoci mají další stromy, komunitní zahrady nebo zahrádkářské kolonie. Zaměřit se chce také na využití barev a materiálů, které sluneční záření místo pohlcování odrážejí. 

Vyplývá to z návrhu Strategie adaptace hlavního města Prahy na klimatickou změnu. "Tepelná zátěž může vést ke zdravotním potížím, zvýšené nemocnosti a úmrtnosti citlivých skupin obyvatel, zejména seniorů a lidé s kardiovaskulárními a respiračními onemocněními," píše se v dokumentu. Extrémní teploty také snižují efektivnost práce a pozornost řidičů, což může vést k více dopravním nehodám.

Experti z Univerzity Karlovy loni zveřejnili studii, v níž předpovídají, že průměrná teplota v Česku stoupne do roku 2060 o 2,5 stupně.

Ve městech je situace horší také kvůli jevu zvanému městský tepelný ostrov. Budovy z materiálů jako je beton či cihly a asfaltové silnice akumulují teplo, a poté ho po delší čas vyzařují. Kvůli tomu je teplota v centru asi o dva stupně Celsia vyšší než na okraji.

Podle návrhu by pomohla výsadba nových stromů, zejména uličních stromořadí. "Stromy mají schopnost vypařovat zachycenou vodu, díky čemuž významně přispívají k ochlazování vzduchu. Také jsou schopny zadržovat vodu, snižovat podíl znečišťujících látek a skleníkových plynů," uvádí dokument. V mnoha pražských ulicích ale nelze stromořadí sázet bez investic do kolektorů, kterými sítě technické infrastruktury, které brání kořenům stromů v růstu, povedou.

Strategie navrhuje také dále vykupovat pozemky, na nichž by mohla být vytvořená nová zeleň. Chce také podporovat stávající zahrádkářské kolonie, vznik komunitních zahrad nebo zeleně ve vnitroblocích.

Mělo by vzniknout doporučení o materiálech a barvách, které odrážejí a neakumulují sluneční energii. Ty by se pak měly používat pro stavby budov nebo infrastruktury. Jednou z nich je například světlý asfalt, jehož barva tolik nepohlcuje teplo. Prospívají také zelené střechy budov, strategie například navrhuje zvážit, zda by na plochách nad 500 metrů čtverečních neměly být povinné.

Podívejte se, jak se také promění samotné centrum města a prostor kolem Masarykova nádraží. Dále jej zahustí Penta se svým realitním projektem:

Video placeholde

Projekt skupiny Penta na zástavbu kolem Masarykova nádraží v Praze • Penta

V lednu schválila akční plán adaptace na klimatickou změnu také česká vláda. Potřebná opatření vyčísluje na více než miliardu korun, do roku 2020 asi 834 milionů.

Jako přípravu lesů na změny klimatu například doporučuje omezit výsadbu smrků, motivovat vlastníky, aby nekáceli dřevo po celých plochách a obnovovali mokřady či potoky. Redukovat by se měla také přemnožená zvěř, která ničí stromy.