Praha si sama určí počet stavebních úřadů, stojí v návrhu zákona | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Praha si sama určí počet stavebních úřadů, stojí v návrhu zákona

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Změny ve stavebním zákoně, na kterých se dohodla před několika týdny ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) se zástupci obcí a premiérem Andrejem Babišem (ANO), ovlivní počet stavebních úřadů v Praze.

Původně mělo současných 22 stavebních úřadů na městských částech nahradit deset úřadů spadajících pod státní stavební úřad. Nově si počet stavebních úřadů na svém území určí pražský magistrát sám, s rozhodnutím ale čeká na schválení zákona. Dostálová se rozhodla, že zhruba ve čtyřech stovkách obcí zůstanou stavební úřady v rukách radnic, stát bude nadále řídit nově vytvořené krajské stavební úřady a nejvyšší úřad.

„Pro hlavní město to znamená dvouúrovňovou stavební správu, a to úroveň krajskou a úroveň místní,“ řekla náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Marcela Pavlová, podle které by si magistrát mohl na místní úrovni nadále statutem určit počet stavebních úřadů. Vedle nich by v hlavním městě měl fungovat krajský stavební úřad a sídlit by zde měl i Nejvyšší stavební úřad. Magistrát zatím nemá jasno v tom, zda zachová stejný počet stavebních úřadů na městských částech jako dosud, nebo zvolí jinou strategii.

Hospodářská komora se distancuje od nového stavebního zákona. Dostálová: Překvapuje mě to

„Jasnou představu, jak to bude vypadat v Praze, nemáme. Zatím není jasné, jak dopadne připomínkové řízení k návrhu zákona,“ řekl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09). Podle informací deníku E15 již ministerstvo dokončilo vyřizování připomínek, do konce března chce ještě o podobě zákona diskutovat a poté ho předložit vládě. Developeři i část politiků kritizují rozdílnou kvalitu rozhodování na jednotlivých stavebních úřadech, podle kritiků jsou úřady příliš svázané s politickým vedením radnic.

Městské části naopak trvají na tom, že nejlépe znají svá území a chtějí si své pravomoci udržet. „Přesun rozhodování o stavbách, které se zásadním způsobem odrazí na životě v městské části, považuji za velmi nešťastné řešení,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě), který byl zároveň odpůrcem snahy části magistrátní koalice zavést centrální stavební úřad na celoměstské úrovni.

„Aby se děti měly lépe než rodiče.“ Demokracii ohrožují ceny bytů, ne komunismus, varuje socioložka
Dostálová chce kvůli Airbnb upravit zákony

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!