Prezidentova kancelář loni rekordně utrácela, v dalších letech si musí utáhnout opasek | e15.cz

Prezidentova kancelář loni rekordně utrácela, v dalších letech si musí utáhnout opasek

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rozpočet prezidentské kanceláře napříště zeštíhlí. Peníze už nepůjdou do problematické rekonstrukce přehrady Klíčava, kterou vyšetřuje policie.

Prezidentská kancelář loni utratila nejvíce peněz ve své historii, celkem 440 milionů korun, což je o dva miliony více, než jí schválila Poslanecká sněmovna. Vyplývá to ze státního závěrečného účtu k loňskému roku. V roce 2019 má hospodařit s 389 miliony korun. Oproti letošnímu schválenému rozpočtu to je o 110 milionů méně a oproti loňskému dokonce o 150 milionů korun.

„S návrhem jsme spokojeni,“ uvedl mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček. Hrad vysvětluje výrazně nižší rozpočet pro příští rok tím, že příspěvková organizace Lesní správa Lány, která pod hradní kancelář spadá, dokončuje nákladnou opravu břehů vodní nádrže Klíčava.

Zatímco dříve tvořily výdaje lesního hospodářství zhruba desetinu rozpočtu Hradu, od roku 2015 to byla kvůli rekonstrukci nádrže přibližně čtvrtina. Loni se výdaje Lesní správy Lány vyšplhaly na  108 milionů, což je o 28 milionů více, než se plánovalo. Nyní se má rozpočet příspěvkové organizace opět vrátit na původní úroveň. V příštím roce by tak výdaje měly dosáhnout 32 milionů korun.

Mohutná a právě dokončovaná investice do Klíčavy ale Hradu přinesla problémy. Loni policie v souvislosti s její rekonstrukcí obvinila z manipulace zakázky nejen šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, ale také manažera stavební firmy Energie, která stavbu prováděla.

U trestního stíhání došlo mezitím ke změně právní kvalifikace. „Jednání obviněných je nově posuzováno jako zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, a to na základě vyčíslení výše prospěchu, který měl podle znaleckého posudku činit zhruba deset milionů korun,“ uvedl Jiří Pražák z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Zakázku navíc v červnu přijeli zkontrolovat poslanci z rozpočtového výboru. Podle předsedkyně výboru se ale zkoumalo jen to, jak probíhají práce. „Žádné audity dokumentů jsme neprováděli, na to nemáme kompetence a necháváme to policii. S průběhem stavebních prací jsme byli spokojeni, o to víc, když se nakonec podařilo ušetřit 32 milionů korun,“ okomentovala předsedkyně výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

Otázek kolem hospodaření organizace Lesní správy Lán je ale více. Z registru smluv ministerstva vnitra vyplývá, že správa uzavřela smlouvu na zastupování Baláka v kauze Klíčava s advokátní kanceláří Musalová, Jansta.

Podle Transparency International by případné čerpání smlouvy bylo nepřípustné hned z několika důvodů. „Jednak kvůli tomu, že by instituce hradila právní zastoupení svému zaměstnanci ve sporu s ní samotnou, jednak kvůli tomu, že úřad najmutím právníků přiznává, že jde o systémovou chybu, nikoli selhání jednotlivce,“ uvedl právník z TI Petr Leyer. Hradní kancléř Vratislav Mynář ale čerpání smlouvy vyloučil, údajně si Balák najal soukromého právníka, dodala Vostrá.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video