Trasování opět zpomaluje. Hygienikům budou pomáhat pracovníci finančních úřadů | e15.cz

Trasování opět zpomaluje. Hygienikům pomohou pracovníci finančních úřadů

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V Česku opět prudce roste počet nově pozitivně testovaných na koronavirus, což pro krajské hygienické stanice znamená zvýšený nápor. Podle údajů z Chytré karantény vázne trasování pozitivně testovaných a jejich kontaktů, za poslední dva týdny zůstává nedořešeno přes dvacet tisíc případů. Některé hygienické stanice proto povolávají na pomoc kolegy z jiných úřadů.

Nejpostiženějším regionem je Moravskoslezský kraj, kde hygienici považují trasování za nejvyšší prioritu. „Vypomáhají nám studenti lékařské fakulty Ostravské univerzity,“ sdělil Jan Beneš z ředitelství krajské hygienické stanice.

„Dále řešíme zvýšení kapacity výpomoci na základě smlouvy ministerstva zdravotnictví a ministerstva financí. V nejbližší době se k trasování v našem kraji připojí zaměstnanci finančních úřadů,“ dodal pro deník E15. Pomoc hygieniků z dalších krajů zatím podle Beneše není třeba.

Video se připravuje ...
Covid pas a aplikace Tečka

Vážnost situace dokazují i smlouvy ministerstva zdravotnictví uzavřené v posledních dnech se čtyřmi externími poskytovateli služeb call center. Smlouvy dohromady za více než sto milionů korun mají státu zajistit navíc 520 operátorů, kteří mají pokrýt každodenní jedenáctihodinové směny.

„Z důvodů změny epidemiologické situace nebo z provozních důvodů může ministerstvo zdravotnictví požadovat snížení nebo zvýšení počtu operátorů,“ stojí ve smlouvách. Na posílení kapacity trasování tlačí také zástupci vznikající vlády pěti stran.

V současné době se počet trasovačů během všedních dní pohybuje kolem osmi set až devíti set denně, z toho polovinu tvoří hygienici. O víkendech a svátcích celkový počet operátorů klesá na zhruba polovinu, a to navzdory rostoucím počtům pozitivně testovaných.

Zatímco ještě před dvěma týdny nechávali operátoři každý den za sebou jednotky až nižší desítky nedořešených případů, v posledních dnech jsou to tisíce kontaktů. Jen za sobotu se to týkalo osmi tisíc pozitivně testovaných a jejich kontaktů. Nejhůře to jde vedle Moravskoslezského kraje v Jihomoravském a Středočeském kraji či v Praze.

S projektem Chytré karantény, která trasování technicky zastřešuje, je spojena od začátku armáda. Ta se na začátku epidemie podílela na propojování dat laboratoří, hygieniků a ministerstev, pomáhala s trasováním i očkováním. Na konci listopadu má ale spolupráce s vojáky skončit.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v neděli uvedl, že začal jednat o prodloužení smlouvy. Provoz Chytré karantény, jejíž součástí je mimo jiné aplikace eRouška, stál letos zhruba 400 milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery