Trasování opět zpomaluje. Hygienikům pomohou pracovníci finančních úřadů

Nástup epidemie je oproti loňskému podzimu bržděn i proočkovaností části obyvatel.

Nástup epidemie je oproti loňskému podzimu bržděn i proočkovaností části obyvatel. Zdroj: Profimedia.cz

Pozitivně testovaných v Česku přibývá. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dokonce použil výraz „epidemie neočkovaných“, i když v nemocnicích s covidem leží jak očkovaní, tak neočkovaní pacienti ve zhruba stejném zastoupení.
Každý den úřady zaznamenávají tisíce nově pozitivně testovaných a hygienici nestíhají trasovat.
Vláda přitvrdila proticovidová opatření. Hosté bude muset v restauraci předkládat doklad o očkování, prodělané nemoci nebo negativní test. Testy už také nebudou zdarma. Kvůli opatřením se zvýšil zájem o očkování.
Covid pas a aplikace Tečka
5
Fotogalerie
Miffek Thuong Ly

V Česku opět prudce roste počet nově pozitivně testovaných na koronavirus, což pro krajské hygienické stanice znamená zvýšený nápor. Podle údajů z Chytré karantény vázne trasování pozitivně testovaných a jejich kontaktů, za poslední dva týdny zůstává nedořešeno přes dvacet tisíc případů. Některé hygienické stanice proto povolávají na pomoc kolegy z jiných úřadů.

Nejpostiženějším regionem je Moravskoslezský kraj, kde hygienici považují trasování za nejvyšší prioritu. „Vypomáhají nám studenti lékařské fakulty Ostravské univerzity,“ sdělil Jan Beneš z ředitelství krajské hygienické stanice.

„Dále řešíme zvýšení kapacity výpomoci na základě smlouvy ministerstva zdravotnictví a ministerstva financí. V nejbližší době se k trasování v našem kraji připojí zaměstnanci finančních úřadů,“ dodal pro deník E15. Pomoc hygieniků z dalších krajů zatím podle Beneše není třeba.

Video placeholder
Covid pas a aplikace Tečka • Videohub

Vážnost situace dokazují i smlouvy ministerstva zdravotnictví uzavřené v posledních dnech se čtyřmi externími poskytovateli služeb call center. Smlouvy dohromady za více než sto milionů korun mají státu zajistit navíc 520 operátorů, kteří mají pokrýt každodenní jedenáctihodinové směny.

„Z důvodů změny epidemiologické situace nebo z provozních důvodů může ministerstvo zdravotnictví požadovat snížení nebo zvýšení počtu operátorů,“ stojí ve smlouvách. Na posílení kapacity trasování tlačí také zástupci vznikající vlády pěti stran.

V současné době se počet trasovačů během všedních dní pohybuje kolem osmi set až devíti set denně, z toho polovinu tvoří hygienici. O víkendech a svátcích celkový počet operátorů klesá na zhruba polovinu, a to navzdory rostoucím počtům pozitivně testovaných.

Zatímco ještě před dvěma týdny nechávali operátoři každý den za sebou jednotky až nižší desítky nedořešených případů, v posledních dnech jsou to tisíce kontaktů. Jen za sobotu se to týkalo osmi tisíc pozitivně testovaných a jejich kontaktů. Nejhůře to jde vedle Moravskoslezského kraje v Jihomoravském a Středočeském kraji či v Praze.

S projektem Chytré karantény, která trasování technicky zastřešuje, je spojena od začátku armáda. Ta se na začátku epidemie podílela na propojování dat laboratoří, hygieniků a ministerstev, pomáhala s trasováním i očkováním. Na konci listopadu má ale spolupráce s vojáky skončit.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v neděli uvedl, že začal jednat o prodloužení smlouvy. Provoz Chytré karantény, jejíž součástí je mimo jiné aplikace eRouška, stál letos zhruba 400 milionů korun.