Kdo již koupil, neprohloupil. Neprodané byty zdražují napříč realitním trhem | E15.cz

Kdo již koupil, neprohloupil. Neprodané byty zdražují napříč realitním trhem

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na jaře začaly růst ceny stavebních materiálů a již dnes je zřejmé, že nejde o žádný krátkodobý výkyv. Ceny klíčových vstupů typu dřeva, betonu a oceli vyrostly o desítky procent, ceny stavebních izolací se zdvojnásobily. Cenový růst tedy zvýhodňuje již postavené nemovitosti, citelný rozdíl bude zřetelný i u nově stavěných luxusních realit.

„V aktuálním portfoliu máme několik domů nebo bytů v luxusních rezidenčních čtvrtích širšího centra Prahy po kompletní rekonstrukci. Cena těchto nemovitostí je ovšem dána svojí exklusivní polohou, vybavením a provedením. Ceny jsou nastavené očekáváním majitelů těchto nemovitostí, proto se navýšení cen stavebních materiálů dotýká výsledné ceny jen nepatrně.“, říká Petr Míka z Boutiq Real Estate, který ovšem dodává: „Máme v nabídce také byty ve standardním provedení po kompletní rekonstrukci, u nichž jsme byli nuceni ceny bytů přecenit právě z důvodů navýšení stavebních nákladů ze strany generálního dodavatele stavby.“

Důvodem je drahý stavební materiál

Růst cen domů a bytů očekává celý realitní trh a již se tak i děje. Zvyšování cen stavebních vstupů postihne veškerou výstavbu včetně malo a středně metrážních bytů na okrajích měst.

„Standardnímu bytu o 100 metrů odpovídá v segmentu luxusních realit plocha o velikosti 200 metrů čtverečních a více. Nárůst stavebních nákladů při kompletní rekonstrukci či u novostavby bude ale zcela jistě do budoucna více než dvojnásobný, protože tyto nemovitosti jsou náročnější jak v exkluzivitě materiálu, tak i v jeho množství. Pokud například investujete do prémiové lokality s výjimečným výhledem na Prahu, tak nechcete šetřit na vybavení,“ upřesňuje Petr Míka.

Je to začarovaný kruh

Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments. k tomu dodává: „Dostali jsme se podle mě aktuálně do začarovaného kruhu, kdy se sešlo několik klíčových faktorů. Jednak zdražení stavebního materiálu, a to ne pouze kvůli covid situaci ale mnoha jiných nezávislých faktorů ve světě (cena ropy, nedostatek kontejnerů atd). S tím souvisí i zdražení stavebních prací, jelikož při dražších vstupech se zvýšily často i marže stavebních společností. Pokud tedy zrovna společnosti neřeší problémy s nedostatkem pracovní síly. A jednak z obavy rostoucí inflace se odráží ve zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB, určitě ne poslednímu v tomto roce. Raději bych tedy v současnosti volil nákup nemovitosti k dispozici, než řešení nové výstavby s ohledem na výše uvedené a kdy ceníky se mění pomalu každé tři dny. Pořád lze najít například v Ostravě poměrně hezký byt 3+1 kolem 50 000 za metr čtvereční. Otázkou je, jak tyto faktory ovlivní developery v jejich plánech a aktuálních projektech v následujících měsících."

Autor: onk

Mzdová kalkulačka